"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2020. február 27., csütörtök

~ LEKVÁROS MINI KIFLI ~

















Valahogy ráakadtam erre receptre Anyukám régi receptes füzetében. Előszedtem, gondoltam átnézem..., egyszer csak kicsúszott és leesett a földre egy megsárgult, zsírpecsétes, kézzel írott papírfecni. Üzent nekem:  " Süsd meg, mert nagyon finom, meglátod!" Megsütöttem... Igaza volt. Mindig szuper recepteket tett el, tudtam, hogy jó lesz... Finom, porhanyós, apró kiflicskék egy kis házi baracklekvárral. Délutáni tea, kávé mellé, vagy egy barátnős traccsparti kötelező mellékese. Szuper gyorsan elkészül. 


Hozzávalók: 500 gr. sütemény liszt, 250 gr. hideg vaj, 70 gr. cukor, 1 mokkáskanál só, 1/2 citrom reszelt héja, 2 tojás sárgája, 1 csomag vaníliás cukor, 180 gr. tejszín. Továbbá: sűrű baracklekvár, porcukor.


Az összes hozzávalót tálba merjük, majd gyors mozdulatokkal, hogy a vaj ne olvadjon nagyon meg, tésztát gyúrunk. A kész tésztát fóliába csomagoljuk és betesszük a hűtőbe kb. 20 percre pihenni. Lisztezett felületen elnegyedeljük a tésztát, majd minden darabot nagyobb lapostányér nagyságúra nyújtjuk ki. Felvágjuk a tésztakőrt 16 egyenlő cikkre és a szélesebb részére teszünk egy mokkáskanálnyit a sűrű lekvárból. Feltekerjük és egy sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a kifliket. Így teszünk a másik három tésztagombóccal is. Előmelegített, 180 °C-fokos sütőben, világosra kisütjük őket. Még forrón porcukorba hempergetjük.






2020. február 18., kedd

~ TÖLTÖTT ÉDESBURGONYA ~
















Amióta megkóstoltam az édesburgonyát, na azóta jó a viszonyunk. Legfőképpen hasábburgonyaként kisütve imádom, nincs az a mennyiség amit ne tudnék eltüntetni. Persze krémlevesként is ugyan ez a helyzet, konkrétan vödörrel jöhetne egész nap. Most megtöltve is megkóstoltam, hát így is finom. Valaki kifejezetten nem kedveli, mert hogy túl édes, de nekem valahogy bejön, tök mindegy, hogy hogyan kerül elibém. Legközelebb húsos-paradicsomos raguval töltöm meg, jó sok sajttal, na, majd azt is megörökítem az utókornak...


Hozzávalók 4 személyre: 4 nagyobb édesburgonya, 250 gr. füstölt sonka, 1 kis dobozos csemege kukorica, 150 gr. reszelt sajt vegyesen / Trappista, Edámi, Karaván /, 1/2 csokor petrezselyem, só, őrölt fekete bors, 1-2 kanál olíva olaj. Tetejére: reszelt parmezán sajt, aprított petrezselyem, tejföl.


A burgonyákat megmossuk, szárazra töröljük és egy sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. Olíva olajjal átkenjük őket és durva szemű sóval meghintjük. 200 ° C-fokos sütőben egészen puhára megsütjük. Míg sül a burgonya, addig a sonkát vagy ledaráljuk vagy nagyon finomra megvágjuk és egy kevés olíva olajon kissé lesütjük. A sajtot lereszeljük, a kukoricáról leszűrjük a levet. A megsült burgonyák tetejét egy éles késsel felhasítjuk és kissé szétnyitjuk. Kiskanállal óvatosan kikanalazzuk a burgonya húsát, úgy, hogy a héja ne sérüljön meg. A kikapart burgonyához keverjük a sült sonkát, a kukoricát, a sajtot és egy kis aprított petrezselymet. Ízesítjük sóval, borssal és visszatöltjük a masszát a burgonya héjakba. Tetejére szórunk egy kevés parmezán sajtot, és visszatoljuk a sütőbe 15 percre. Tálaláskor tejföllel áthúzzuk a burgonyák tetejét majd parmezánnal és petrezselyemmel megszórva, forrón tálaljuk.






2020. február 11., kedd

~ KÓKUSZOS ZABKÁSA CSOKISZÓSSZAL ~


















Majdnem minden nap eszem zabot, mint egy jóravaló paci. Egyrészt szeretem az ízét, másrészt pedig élvezem a jótékony hatását. Az emésztőrendszert fantasztikusan karban tartja. Legalábbis nekem. Ajánlom kipróbálni, mondjuk egy hétig. Szóval ez a desszert finom és hatékony. Kóstold meg! Kevesebb mint fél óra alatt elkészül és egy finom desszert...


Hozzávalók 4 személyre: 1 bögre zabpehely, 1,5 bögre tej, 1 bögre víz, 3-4 evőkanál kókuszreszelék, 1 csipet só, ízlés szerint barna cukor vagy méz. Csokiszósz: 1 bögre víz, 4-5 evőkanál keserű kakaópor, 3-4 csapott evőkanál étkezési keményítő, 1 csipet só, ízlés szerint barna cukor vagy méz. Továbbá: kókuszreszelék.


A vizet, a tejet lábosba töltjük, majd hozzászórjuk a zabpelyhet és a kókuszt. Ízesítjük a sóval, a cukorral vagy a mézzel. Lassú tűzön puhára főzzük. Lefedve langyosra hűtjük. Puding sűrűségűnek kell lennie, ha kell, még teszünk hozzá folyadékot. A csokiszószhoz mindent egy láboskába mérünk, csomómentesre kikeverjük és puding szerűre megfőzzük. A zabkását desszertes poharakba kiadagoljuk, szórunk rá egy vékony réteg kókuszreszeléket, majd rámerjük a csokiszószt. Letakarva tálalásig behűtjük.






2020. január 30., csütörtök

~ BANÁNKENYÉR ~














Nem tudom ki hogy van vele, de én, a már túlérett banánt képtelen vagyok megenni. Csak ha szép sárga, kemény és folt nélküli. Na, úgy tetemes mennyiség jöhet, akár majmot megszégyenítő mennyiségben is. Úgy esett a napokban, hogy kaptam egy jókora fürtöt ajándékba, úgy hogy ettem belőle jócskán frissen és még a turmixba is berepült néhány. Viszont három megmaradt, ami erősen megérett, bepöttyösödött. Nem volt szívem kidobni, így villával nekiestem és püré formájában élte tovább az életét egy finom süteményben. A receptjét megtartom mert állati finom, szaftos kevert süti lett belőle. Még langyosan megkóstoltam.... hát... egy szelet nem volt elég. Amikor meg kihűlt, megkentük Nutellával és karikáztunk rá pár karika banánt. Meséljek?


Hozzávalók: 3 db. érett banán, 230 gr. liszt, 2 nagyobb tojás, 1/2 csomag sütőpor, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 1 csipet só, 2 kanál tejföl, 100 puha vaj, 130 gr. barna cukor, 1 kiskanál vanília esszencia.


A  tojásokat tálba ütjük, hozzáadjuk a cukrot, a vaníliát és magas fokozaton szinte fehéredésig felhabosítjuk. Ez után folyamatos keverés közben hozzáadjuk az olvasztott vajat és a tejfölt. A liszthez keverjük a sót, a sütőport és a szódabikarbónát. A banánt villával pépesre törjük. Először a banánpürét, utána a lisztes keveréket adjuk a tojásos habhoz. Óvatosan és lazán keverjük bele a lisztet és a banánt, mert akkor lesz puha és levegős a süteményünk. Kivajazunk és liszttel meghintünk egy szögletes püspökkenyérformát és a masszát beleöntjük. Előmelegített, 175 °C - fokos sütőben, 40-45 percig sütjük, hogy biztosan átsüljön. Ha nagyon barnulna a teteje sütés közben, akkor takarjuk le. Meg fog repedni a teteje, de ez így szép, neki jól áll... Rácson hagyjuk kihűlni, majd porcukorral meghintjük a tetejét.
 





2020. január 28., kedd

~ CSOKOLÁDÉ LIKŐR ~











Már megint egy kis maradékmentés... Mivel nem vagyunk nagy "szeszegerek", az ünnepek után megmaradt némi Vodka. Ebben a formájában én képtelen vagyok az elfogyasztására / mea culpa, aki meg így szereti... /, ezért hozzátettem ezt-azt és egy felettébb finom női itóka kerekedett ki belőle. Na, így már nincs gond vele, csúszik rendesen. Sőt! Csak úgy itatja magát. Nyilván óvatosan kell vele bánni, mert az édes nedű, attól még, hogy tömény csoki, attól még rejti magában a vodka erejét...


Hozzávalók: 250 ml. vodka, 200 ml. tejszín, 100 gr. 70%-os étcsokoládé, 120 gr. cukor, 3-4 evőkanál sötét - cukrozatlan kakaópor, 1 csipet só, 1 evőkanál mandula aroma, 1 evőkanál vanília esszencia.


A tejszínt egy kisebb lábosba töltjük, majd hozzáadjuk a feldarabolt csokoládét, a cukrot, a csipet sót és a kakaóport. Habverővel csomómentesre kikeverjük. Lassan melegíteni kezdjük, de csak addig, amíg feloldódik benne a cukor, forralni nem szabad. Lehúzzuk a tűzről, kissé kihűtjük. A végén hozzákeverjük az esszenciákat és a vodkát. Átszűrjük és tisztára mosott, szép üvegbe töltjük. Hűtőben tároljuk. Azt gondolom nem csak egyszer fogod megkóstolni...







2020. január 21., kedd

~ SONKÁS SZÍV ~














Reggel, mielőtt elindultam munkába, gyorsan megsütöttem ezeket a sonkás szíveket. Volt hozzá minden, úgyhogy hamar el is készült. Frissen az igazi, de mondjuk ideje sem volt kihűlni. Ha lett volna időm, magam gyúrtam volna a leveles tésztát, de most jó volt a bolti is. Kóstoljátok meg, nagyon finom!


Hozzávalók: 2 csomag friss / tekercselt / leveles tészta, 100 gr. Prosciutto sonka, 50 gr. reszelt parmezán sajt, 1 tojás a lekenéshez, 1 evőkanál mák a szóráshoz. 


A leveles tésztát kitekerjük, majd rátesszük a sonkaszeleteket és megszórjuk a parmezán sajttal. Rátesszük a másik leveles tésztát, kissé rányomjuk,majd egy éles késsel ujjnyi szélességben felvágjuk csíkokra. 




A csíkokat megtekerjük spirálisan, majd szívecske formára igazítjuk. A kész szíveket áttesszük egy sütőpapírral bélelt tepsire.




Tetejüket lekenjük a felvert tojással és megszórjuk a mákkal. Előmelegített, 180 °C-fokos sütőben pirosra megsütjük. Frissen tálaljuk.







2020. január 5., vasárnap

~ FELHŐTORTA ~


















Elteltek az Ünnepek... Megpihenhetünk. Ha nagyon flottul toltuk a konyhában, akkor nem maradt semmi kidobni való ételünk. Max tojásfehérje... Nálam ez tornyosult fel, konkrétan hat darab. Nyilván nem etettem meg a lefolyóval, így kezdeni kellet vele valamit. Kezdtem. Felhőtortát. Mennyei finom, habkoronás linzertorta. Pofon egyszerű, dekoratív és eltünteti a maradék fehérjéket. Szuper recept...


Hozzávalók a tésztához: 90 gr. hideg vaj, 170 gr. liszt, 2 kanál cukor, 1 tojás sárgája, 1 csipet só, 1 kanál hideg víz. Tojás habhoz: 7 db. tojásfehérje, 1130 gr. cukor. Továbbá: 3-4 kanál sűrű szilvalekvár / tényleg sűrű, ragacsos/.


Először a tésztát gyúrjuk meg. Minden hozzávalót tálba tesszünk és gyorsan összegyúrjuk. A kész tésztát fóliába csomagoljuk és egy fél órára a hűtőbe tesszük pihenni. Mikor a tészta lehűlt, veszünk egy kb. 20 cm átmérőjű kapcsos tortaformát és az alját kivajazzuk-lisztezzük. Ebbe belenyújtjuk a hideg tésztát. Villával megszurkáljuk és 175 °C-fokon, 15 perc alatt készre sütjük a linzer alapot. Teljesen kihűtjük. Míg hűl a linzer, addig a hét tojásfehérjét nagyon kemény habbá kezdjük felverni, közben lassan hozzászórjuk a cukrot is. Fényes, masszív habnak kell lennie. A kisült linzerlapra rákenjük a sűrű lekvárt majd ráhalmozzuk a tojáshabot. Szépen eldolgozzuk, hogy tortaformája legyen. A tortát visszatoljuk a sütőbe még 10 percre. Mikor letelt a tíz perc, kikapcsoljuk a sütőt és még 10 percig nem vesszük ki a tortát. Szeletekre vágva tálaljuk.