"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2026. június 28., vasárnap

~ FOKHAGYMÁS TEJSZÍNES KOKTÉL GARNÉLÁS SPAGETTI ~

 


























Pokoli a hőség, az ördög cimborál a nappal... Ilyenkor a konyha tiltott zóna. Legalábbis fél óra limittel megáldva. Szóval fél óra alatt kellet valami gyorsat összedobni, hogy ne folyósodjak el én is. Volt a fagyóban egy adag mini garnélám. Egy kis spagetti, fokhagyma, tejszín és citrom... Máris készen lett a rapid ebédünk. Nagyon finom! Esetleg hallal is elkészülhet, ha nem szereted a garnélát.


Hozzávalók: 300 gr. mini garnéla, 1 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 magozott és felaprított chili paprika, 50 gr. vaj, 2-3 kanál olaj, ízlés szerint só, bors, pirospaprika, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 csokor petrezselyemzöld, 250 ml. tejszín, 1 csésze tészta főzővíz, 1 csésze reszelt parmezán sajt. Továbbá: 1 csomag Olasz Barilla spagetti. Tálaláshoz: vágott petrezselyemzöld, citrom gerezd, reszelt parmezán sajt és durva szemű őrölt bors. 


Egy nagyobb lábosban sós vizet forralunk, majd a spagettit fog keményre főzzük benne. Leszűrjük, egy kevés főzővizet félre teszünk belőle és melegen tartjuk. Közben a garnélát sózzuk, borsozzuk, paprikával meghintjük. A hagymákat felaprítjuk a petrezselyemmel együtt. Egy serpenyőben a zsiradékokat felforrósítjük és pirosra sütjük benne a garnélákat. Ez után mehet  bele a hagyma, a fokhagyma, a petrezselyem 3/4 része, a citrom leve, a reszelt héja, a tejszín, a chili paprika és a reszelt parmezán sajt. Kevergetve, magas fokon addig pároljuk a mártást, amíg szépen besűrűsödik. Kevés főzővízzel lazítjuk a szószt. Ha kell, utána ízesítjük sóval, borssal. A forró spagettit hozzáadjuk a garnélás mártáshoz és alaposan átkeverjük az egészet. Tálaláskor meghintjük sajttal és vágott petrezselyemmel. Forrón tálaljuk.







2026. június 15., hétfő

~ SZABI BURGONYÁS KIFLIJE ~

 




















Van Szabi a pék... Namármost ő egy hétköznapi srác volt...., aki zseniális pékké avanzsálta, képezte magát. Megtanulta a kovász készítés minden fortélyát, a kenyérsütés lelkét és a péksütemények fortélyát. Fel fejlesztette a tudását, boltot nyitott, pékséget üzemeltet, szóval zseni lett a szorgalmának köszönhetően. Kalap megemelve! Ez az isteni kifli is az ő receptje, nem is érdemel mást, mint hogy felkerüljön ide a blogomba is, nevét aranykeretbe foglalva. Szabi, köszönöm ezt a receptet, ezek után ha finom kiflire vágyunk, ezt fogom használni. Frissen, ropogósan, tea vajjal, hideg tejjel....tyűamindenit lett!


Hozzávalók 8 csodához: 100 ml. tej, 100 ml. víz, 20 gr. friss élesztő, 2 nagy kanál tejföl, 30 gr. olaj, 500 gr. átszitált finomliszt, 10 gr. só, 8 gr. cukor, 1 közepes méretű főtt és áttört burgonya. Szóráshoz: durvaszemű só, vagy amit szeretnél... 


 A hozzávalókat egy tálba tesszük és közepesen kemény tésztát dagasztunk belőle. Én a robotgépem üstjébe tettem először a vizet, tejet, tejfölt, olajat, és egy kissé elkevertem. Ez után jöhet a liszt, a só, a cukor és a burgonyapép. Alaposan ki kell dolgozni a tásztát! Ez után letakarjuk és meleg helyen 1 órát kelesztjük. Mikor megkelt, lapra borítjuk a tésztát, egy kisé ellapítjuk kőrré és felvágjuk mint a pizzát szokás, 8 egyforma darabra. A tésztadarabokat vékony, háromszög alakúra nyújtjuk és a szélesebb részüknél fogva, szorosan feltekerjük. A csavarás vége, mindig alulra kerüljön, így nem fog sütés közben kinyílni a kifli. Ha elkészült mind a nyolc kifli, akkor egy sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, letakarjuk és 20 percet ismét kelesztjük a kifliket. A sütőt bekapcsoljuk 220 C° fokra. Sütés előtt a kifliket lepermetezzük vízzel, megszórjuk durvaszemű sóval. Mehetnek sülni. Kb. 15-18 perc alatt, légkeverésen szépen megsülnek. Sütés után, még forrón megint lepermetezzük őket vízzel. Langyosan egyszerűen isteni finom!






2026. június 8., hétfő

~ FLOPPY JOE ~

 


















Ettél már "hanyag józsit" ...? Nem!? Akkor éppen itt az ideje. Néha felejtsd el az ameriakiak által igen kedvelt, már-már unalmas hamburgert és kósold meg ezt "józsis" verziót, a Floppy Joe-t... Első kőrben azt kell tudni róla, hogy nem a mísz, pláza cicák álom kajája. Az a "fogd meg söröm, mert betolok egy Floppy Joet"...kategória. Amolyan romkocsma étel. Folyik, csöpög, csúszik és nem lehet disztingváltan megenni. Konkrétan tokától-bokáig zsíros, majsztos lesz a kezed és az egész szád. De ez ilyen. Ettől szeretik. Szaftos, ízes, kissé csípős és brutál laktató. Kötelező hozzá az igazi hamburger zsemle, amit otthon készítesz el és nem a boltban aszalódott zacskós társait veszed meg. Szóval, ha akarsz enni egy igazi, amerikai cuccos kaját, akkor álj neki baromi gyorsan, mert  megéri!!! A recept 5 Floppy Joe-ra elég. Ha kell, mert nagyobb a banda, akkor duplázd meg a mennyiségeket.


Hozzávalók a zsemlékhez: 300 gr. liszt, 150 ml tej, 1 kockacukor, 15 gr. friss élesztő, 2 kanál olaj, 1 tojás, 1/2 mokkáskanál só. Lekenéshez: 1 tojás sárgája, szezámmag.
Hozzávalók a raguhoz: 500 gr. darált marhahús, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál Worcester szósz, 4 kanál ketchup, 2 kanál sűrített paradicsom, 1 kávéskanál mustár, 1 evőkanál barnacukor, ízlés szerint só, őrölt feketebors, füstölt pirospaprika. Továbbá: cheddar sajt, lila hagyma, halapeno paprika, saláta...


A langyos tejben elkeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt. 15 perc alatt felfuttatjuk. Ez után hozzáadjuk a többi hozzávalót é rugalmas tésztát dagasztnk belőle. Letakarjuk a tésztát és meleg helyn a duplájára keleztjük kb. 1 óra alatt. Mikor megkelt, lisztezett lapon 5 gombóccá kerekítjük a tésztadarabokat majd megint letakarjuk és 40 percet pihentetjük. Mikor így is szépen megkeltek a gombócok, 1 tojás sárgájával lekenjük a tetejüket és megszórjuk egy kevés szezámmaggal. 175 C°-fokos előmelegített sütőben szép aranyszínűre megsütjük a bucikat.








Amíg a bucik készülnek, addig elkészítjük a ragut is. Felforrósítunk egy nagyobb serpenyőt, majd beledobjuk a húst szárazon. Fakanállal addig kevergetjük, amíg zsírjára sül és kissé lepirul az egész. Ez után hozzáadjuk a felaprított hagymákat és az összes többi hozzávalót. 10 percig rotyogtatjuk, hogy elfője a levet maga alól, így lesz sűrű a ragu. 





Amikor minden elkészült, akkor a bucit félbevágjuk, ráteszünk egy saláta levelet, jó sok ragut, Cheddar sajtot, halapeno paprikát és lilahagyma karikákat. Ráillesztjük a buci tetejét és forrón tálaljuk. Aki szereti, megpiríthatja a félbevágott bucikat... 
Jó étvágyat hozzá!







2026. május 26., kedd

~ HAWAI RIZSPUDING GRILLEZETT ANANÁSSZAL ~

 



















Voltam a Dunán kutyust sétáltatni és közben szedtem egy csokor vadkamillát. Annyira cuki csokor volt, hogy desszert készítésre inspirált. Volt a pulton egy megérett, friss ananász, gondoltam, na ebből valamit alkotnom kell. Nos, így született meg ez a finom rizses krémdesszert. Mennyei lett, ezt kóstold meg mindenféle képpen.


Hozzávalók 4 személyre: 1 bögre jázmin rizs, 2 bögre kókusztej, 1/2 bögre víz, 1/2 bögre tejszín, 1/2 bögre cukor, 1/2 mokkáskanl só, 1 csomag vaníliás cukor, 1 friss ananász, 4 kanál pirított kókuszchips.


A rizst leöblítjük, majd lábosba szórjuk. Ráöntjük a kókusztejet, a vizet, a tejszínt és elkeverjük. Ízesítjük a cukorral, a sóval és a vaníliával. Lassú tűzön, néha átkevergetve, fedő alatt krémesre főzzük az egészet. Ha nagyon sűrűnek találjuk, akkor némi tejjel lazíthatjuk. Mikor megfőtt, langyosra kihűtjük. Tálkákba adagoljuk. Az ananászt megpucoljuk, karikára felszeleteljük, közepéna fás részt kiszúrjuk. Egy grill serpenyőben lepirítjuk mind a két oldalát. Mikor lepirult, tányérra szedjük és forrón meghintjük egy kevés barnacukorral.  A desszertet díszítjük a darabolt grill ananásszal és megszórjuk kókuszchippsel. Behűtve tálaljuk.









2026. május 24., vasárnap

~ CSIRKÉS PAD THAI ~

 


















Egy gyors Ázsiai egytál étel. Pad Thai. Ezerféle képen készítik, csirkével. rákkal, marhával, tofuval, vagy csak zöldségekkel. Csirkemell volt itthon, ezért most ezzel lett megfizetett. 30 perc alatt elkészül, nagyon finom, emellett pedig baromi laktató is... Nézzük, hogyan készül.


Hozzávalók 4 személyre: 500 gr. csirkemellfilé, 1 fej vöröshgyma, 2 szál újhagyma, 1 nagyobb sárgarépa, 1/4 fej káposzta, 3 gerezd fokhagyma, 1 ujjnyi gyömbér reszelve, 2 kanál olaj, 1 kiskanál szezám olaj. Szósz: 1/2 dl sötét szójaszósz, 3 kanál barna cukor, 2 kanál halszósz, 1 teáskanál tamarind paszta vagy sós mogyorókrém. Továbbá: 1 csomag rizstészta, 1 lime leve, ízlés szerint só, bors, 1/2 csésze vágott sós mogyoró, 2 kanál szezámmag, vágott koriander vagy petrezselyemzöld. 


A csirkemellet felcsíkozzuk, sózzuk, borsozzuk. Egy serpenyőt felforrósítunk és beleöntjük a kétféle olajat. Ebben pirítjuk le a húscsíkokat. Mikor kisültek, kivesszük őket és a megmaradt forró olajon először lepirítjuk a hagymákat, majd hozzáadjuk a felcsíkozott répát, káposztát, reszelt gyömbért, újhagymát. Addig sütjük amíg kissé összeesnek, de roppanósak maradnak. A tésztát leforrázzuk és 5 percig állni hagyjuk. A szószhoz a hozzávalókat összekeverjük. Ha a zöldségek lesűltek, mehet vissza bele a hús, a leszűrt tészta és a szósz. Alaposan összeforgatjuk az egészet. Tálaláskor ráfacsarjuk a lime levét, majd megszórjuk a vágott mogyoróval, a szezámmaggal és a korianderrel. Frissen, forrón tálaljuk.