"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2015. november 28., szombat

~ RUDOLF KEKSZ ~













Régi keksz recept éppen egy aktuális változatban. Ő, Rudolf a rénszarvas...., kekszbe álmodva. Kedves és muris. Gondolom Rudolf azóta már réges-rég útra kelt, hogy a Mikulás szánját ide röpítse a várakozó gyerekekhez. Természetesen a piros orr kötelező volt, hiszen ez a védjegye a kedves rénszarvasnak. A keksz recept a régi, már számtalan formában és ízben került fel ide a blogomba. Gondoltam, ezzel a formával majd örömet szerzek a gyerekek körében. Szerintem egy Mikulás partin elengedhetetlen kellék válhat belőle.... Omlós és porhanyós, egy csepp csokival.


Hozzávalók: 10 dkg tea vaj, 1 kanál zsír, 1 csésze liszt, 1 csipet só, 1 kanál sűrített tej, 1/4 csésze porcukor. Továbbá: 4-5 kocka keserű csokoládé, piros M&M cukorka.


A tészta hozzávalóit gyorsan összegyúrjuk, majd fóliába csomagolva a hűtőbe tesszük lehűlni. Mikor lehűlt a tészta, akkor enyhén lisztezett gyúrólapra tesszük és vékonyra, kb.2-3 mm-re kinyújtjuk. 5-6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk a köröket, majd előmelegített sütőben, 175 °C-on 8-10 perc alatt világosra kisütjük a kekszeket. A tepsire ne felejtsünk el sütőpapírt tenni... Míg sülnek és hűlnek a kekszek, addig a csokit egy kisebb zacskó egyik sarkába tesszük, szorosan összecsomózzuk, majd forró vízbe mártva, felolvasztjuk azt. A zacskó sarkát icipicit vágjuk ki, így majd tudunk vele szépen rajzolni. Mikor kihűltek a kekszek az olvasztott csokival szemet, agancsot és orrot rajzolunk, az orr helyére pedig cukorkát is illesztünk. A kész kekszeket hideg helyre tesszük pár percre, hogy a csoki megdermedjen rajta, majd máris kínálhatjuk őket. Kiváló gasztró ajándék is lehet.



 




2015. november 22., vasárnap

~ KARÁCSONYI DIÓS KRÉMES ~
















Megint süteményt hoztam... És megint kezd behálózni a Karácsonyi hangulat. Alig várom, hogy Decembert írjunk és végre feldíszíthessem a lakást a elmaradhatatlan füzérekkel, díszekkel, gyertyákkal és Adventi csecsebecsékkel. Idén a fehéré és a pirosé lesz a főszerep, ilyen színekben fog pompázni a fenyőfa is. Már csak arra kérném a jó Istent, hogy Szent este hintsen már reánk csillogó hópelyheket. Nekem így lenne tökéletes a Karácsony. Meg persze a finom ételekkel és a süteményekkel. Ezt a finom, puha diós csodát biztos megsütöm az Ünnepeke, mert nagyon ide illő, hiszen van benne méz, dió és egy cseppnyi fahéj...


Hozzávalók  tésztához: 1 tojás, 1 tojás sárgája, 5 dkg vaj, 1 evőkanál méz, 8 dkg cukor, 1 kiskanál szódabikarbóna, 30 dkg liszt. Krém: 4 tojás sárgája, 4 kanál liszt, 4 dl tej, 1 csipet só, 2 kanál cukor, 25 dkg mascarpone, 1 csésze darált pirított dió, 4-5 evőkanál porcukor, 1 csipet fahéj. Díszítéshez: 1/2 csésze darált pirított dió, 4-5 kocka ét csokoládé.


A tészta hozzávalóit a liszt kivételével lábosba tesszük és összemelegítjük. Kissé kihűtjük az alapot, majd ha már langyos a keverék, akkor belegyúrjuk a lisztet. Sima tésztát gyúrunk belőle. 3 részre osztjuk, majd egyenként kinyújtjuk a tésztát kb. 20x30 cm-es lappokká. A tésztalapokat egyenként sütjük meg egy lisztezett tepsi hátán. A sütő hőfoka legyen 175 °C-fok. A sütési idő kb. 10-12 perc. Míg sülnek a tésztalapok, addig elkészítjük a krémet. A tejet kisebb lábosba töltjük, majd hozzáadjuk a tojások sárgáját, a cukrot, a lisztet, a csipetnyi sót. Állandóan kevergetve, sűrű krémet főzünk belőle, majd teljesen kihűtjük. Mikor kihűlt a krémalap, akkor hozzáadjuk a mascarponét, a darált diót, a porcukrot és a csipetnyi fahéjat. Habverővel krémet keverünk belőle. Ezzel a krémmel töltjük meg a tésztalapokat. A sütemény tetejére hagyjunk 2 kanál krémet és ezzel vonjuk majd be, így a dió könnyebben rátapad majd. Takarjuk le a sütemény alufóliával és hagyjuk egy éjszakán át pihenni. Addigra szépen megpuhul majd. Tálalás előtt szórjuk meg a sütemény tetejét a darált dióval és húzzuk át az olvasztott ét csokoládéval. Hosszúkás szeletekre vágva kínáljuk.









2015. november 10., kedd

~ MILLIOMOS SZAKÁCSVERSENY ~







Sohasem tudhatjuk előre, hogy mit hoz az élet... Történt egyik délelőtt velem, hogy rábukkantam a neten a Lidl konyha oldalán egy játékra. Már javában folyt a megmérettetés, hiszen nyolc tematikus héten keresztül lehetett ételeket elkészíteni és receptjével valamint az elkészült étel fotójával együtt beküldeni azt a játékba. Nem volt megszabva a korlát, bármennyi recepttel lehetett jelentkezni az aktuális témában. Mikor én beléptem a játékba, akkor már két hét megmérettetése lezajlott. Túl voltak a játékosok a Zöldség/Gyümölcs illetve a Magyaros játékhéten. Következett a Szárnyas hét, amiben már én is érdekelt voltam. Izgalmas pár nap következett, hogy vajon hogy sikerül az első hetem. Nagy örömömre, Széll Tamás kiválasztotta a Marokkói csirkecomb receptemet, így nyertem egy nagy doboznyi finomságot a Lidl-től. Hű, nagy volt az örömöm, itt még gondolni sem mertem  a fődíjra. A verseny lényege az volt, hogy az adott héten beérkezett receptek közül kettőt Széll Tamás profi chef választott ki, egy pedig az a szerencsés nyertes volt, aki a legtöbb szavazatot kapta azon a héten az olvasóktól. Így mind a 8 héten volt három kis győztes, aki megkapta a doboznyi finomságot. Ez után következett még 5 hét, a Görög, a Francia, a Halas, a Tejtermék és az Olasz hét. Így állt össze a végén az a 24 recept, ami versenybe szállhatott, az álom nyereményért. Itt már nagyon belendültem és sorra küldtem be a receptjeimet. Meg is lett az eredménye, mert még két héten lettem kiválasztott, az egyik a Francia, a másik pedig a Halas héten, ami után szintén megérkeztek hozzám a doboznyi Lidl finomságok. Aztán elérkezett a verseny vége. Lezárták a megmérettetést és kiírásra került a legjobb 24 recept, amiben 3 az enyém volt. Egy hét izgalom, egy hét reménykedés... Nem mertem esélyt latolgatni, mert az a 24 recept, nem véletlenül került bele a kalapba, hiszen egytől-egyig mind fantasztikus volt. Itt már csak a Zsűrin és Széll Tamáson múlt, hogy ki lesz a befutó, kié lesz a fődíj, az 1 milló forint.... A kihirdetés napján, egész nap a gép előtt ültem és vártam a csodát. Vártam és vágytam, reménykedtem a munkámban. Aztán késő délután egy kattintás után megjelent egy ismerős fotó az a verseny oldalán.., az első pillanatban fel sem tűnt, aztán a sorok többszöri elolvasása után jött a katarzis: MEGNYERTEM A VERSENYT !!! Nem hittem a szememnek. Rögtön elsírtam magam és remegő hangon, a szobában össze-vissza járkálva hívtam fel a páromat. Nem tudom elmondani azt az érzést amit akkor éreztem... Leírhatatlan!!! Önkívület és szívöröm volt. Én lettem a Főnyertes, aki megnyerte a fődíjat, az 1.000.000,-Ft-os Lidl bankkártyát.  A recept pedig, a Francia hétre beküldött, Boeuf Bourguignon  étel volt. Széll Tamás ezt választotta ki a leges legjobbnak. Tényleg nagyon finom étel, érdemes egyszer megkóstolni. Hát így állt mellém a szerencse, így lett belőlem Milliomos Szakács. Rendkívül megtisztelő volt számomra, hiszen ez végül is nem a szerencsén, hanem inkább a kreativitáson múlott. Úgy érzem, ezzel beteljesült egy álmom, és igenis bizonyítékot nyert számomra az, hogy amit csinálok az jó és hasznos. A többéves blog-munkám beérett és meghozta a gyümölcsét. Hálás vagyok és nagyon köszönöm a sorsnak, hogy ezt megadta nekem. Ezek után újult erővel dolgozom tovább, írom a blogomat, főzök tovább sokunk örömére...

Íme a nyertes étel fotója:


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjRdBmhf2OkmWpTNFyfb6Cs2VYxMC0LV-k3O4CC27fh9p9z0ULGj4EiO-RBPMJxdHm11peBRbLBeNRY9kx3Ute0jAtm8cIuSnctirg61-N76ZfmExPfWX0gA_vOM1hK6i_L4QNXtpJQJRU/s1600/IMG_5620.JPG




2015. november 8., vasárnap

~ GESZTENYÉS KARAMELLÁS SZELET ~














Tipikus őszi sütemény gesztenyével és a sós karamell jellegzetes ízével. A fantáziám szüleménye. Napok óta valamilyen gesztenyés sütin járt az eszem. Hol ilyen, hol olyan formában jelent meg előttem, még jó, hogy a képzelet mezsgyéjén maradtak és nem elevenedtek meg előttem, mert abból csak baj lett volna. Gondolkoztam sima piskótás vagy mézes tészta alapon, de nagyon sütni sem volt kedvem. Így maradt a jó öreg vajas keksz, ami mindig megtalálható a konyhaszekrényemben. Szeretem, mert nagy időráfordítás nélkül is szuper sütemény alap válik belőle. Egyébként nem sokkal drágább mint a "háztartási" keksz, viszont sokkal, de sokkal finomabb. Én a Petit Beurre-t szoktam vásárolni. A süteményben lévő sós-karamella pedig még karakteresebb ízt ad, az amúgy is finom gesztenyekrémnek.... Egyszóval, nagyon puha, nagyon krémes és nagyon finom.


Hozzávalók egy 15 x 20 cm-se tepsihez: 1/2 csomag Petit Beurre keksz, 25 dkg mascarpone, 25 dkg gesztenye massza, 1 kávéskanál vanília eszencia, 3 kanál porcukor, 2 dl tejszín, a karamella krémhez: 1/2 csésze cukor, 2 kanál tejszín, 1/2 mokkáskanál só. Díszítéshez: 2 evőkanál keserű kakaópor, 3-4 kanál reszelt ét csokoládé.


Először a karamellt készítjük el. Egy kisebb lábosba szórjuk a cukrot és megpirítjuk szép sötét színűre. Hozzáadjuk a két kanál tejszínt, a sót és addig kevergetjük, amíg selymes krémet nem kapunk. Félre tesszük és kihűtjük. A gesztenyekrémhez tálba tesszük a mascarponét, a gesztenyemasszát, a vanília eszenciát, a porcukrot és elektromos habverővel habos krémmé keverjük. A tejszínt keményre felverjük és a végén lazán beleforgatjuk a gesztenyés krémbe. A sütemény összeállításához a tepsit folpakkal kibéleljük, majd lerakunk egy sor kekszet. A kekszet megkenjük a karamell krémmel, majd rákenjük a fele mennyiségű gesztenyés krémet. Elsimítjuk. Ismét jön egy sor keksz és az egészet még egyszer megismételjük.





 Befejezésként kirakjuk a sütemény tetejét keksszel és egy kevés krémmel bevonjuk azt. Rászitáljuk a keserű kakaóport és a végén ráreszeljük a csokoládét is. 3-4 órára, de jobb esetben egy egész éjszakára hűvösre tesszük a süteményt, hogy megpuhuljon és össze érjen. Másnap hosszúkás szeletekre felvágjuk és úgy kínáljuk.









2015. november 4., szerda

~ KLASSZIKUS GRÍZES TÉSZTA ~












 Egy klasszikus magyar tésztaétel a régmúlt időkből... Véleményem szerint igen mostohán bánik vele a hazai gasztronómia, mert sokszor említésre sem méltatják. A régi szakácskönyvekben minduntalan szerepel, viszont a modernekben egyáltalán nem írnak róla. Nagyanyáink maguk gyúrt tésztából készítették, ami természetesen sokkal finomabb volt mint a mai kész tészta. Arra gondoltam írok ennek a tésztának egy posztot, hogy igenis helye van a nagy klasszikusok között. Megérdemli. Finom és egyszerű. Egy tartalmas, sűrű leves után kiváló levezető... Porcukorral és lekvárral fogyasztják többségében, de hallottam már olyanokról is, akik savanyúsággal kedvelik.


Hozzávalók: 1 csomag spagetti tészta vagy 3 tojásból gyúrt friss metélt tészta, 1 bögre búzadara, 1/2 bögre víz, 1 csapott mokkáskanál só, 1 kanál cukor, kevés olaj. Tálaláshoz: porcukor, baracklekvár.


A tésztát sós, lobogó vízben fog keményre megfőzzük, majd leszűrjük és melegen tartjuk. Egy nagyobb serpenyőben kevés olajat forrósítunk és zsemleszínűre pirítjuk rajta a grízt. Kevergessük állandóan nehogy leégjen. A végén ízesítjük a pirult grízt a sóval és a cukorral. Hozzáöntjük a vizet, de legyünk óvatosak, mert felsistereg az egész, nehogy megégessük a kezünket. Addig kevergetjük a grízt, míg pergőssé nem válik. Ez után a meleg tésztát összekeverjük a pirított grízzel és máris tálaljuk az ételt. Porcukorral és lekvárral fogyasztjuk.







2015. október 29., csütörtök

~ SIMIT ~












Törökországban még nem jártam és simtitet sem ettem még, viszont jól ismerem, így "ismeretlenül" is. Ez, Törökország ikonikus péksüteménye. Bárhol és bármikor ehetjük. Bazárokban, kávézókban, utcákon sétálgatva vagy éppen exkluzív bevásárlóközpontokban. Ez a törökök legegyszerűbb reggelije. Simán magában vagy sajtokkal, szalámikkal, krémsajtokkal és az elmaradhatatlan teákkal fogyasztják. Úgy gondoltam ideje volt már nekem is megkóstolnom. Onnan jött az ötlet, hogy néztem egy török sorozatot, amiben a főszereplő családnak egy péksége volt. A sorozat rögtön olyan képsorokkal kezdődött, hogy hogyan is készül a simit.... Szerelem lett első látásra a látvány. Természetesen ezek a képsorok valahogy beleégtek a retinámba. Innen jött az ihlet a simit megsütésére. Nagyon finom, ropogós péksütemény a szezámmag pirult ízével. Fehér sajttal, szalámival, oliva bogyóval maga volt az ízorgia. Nincs viszonyítási alapom, de remek lett. Gondolom az igazi török simit még finomabb lehet... vagy nem.... Érdemes megkóstolni!



Hozzávalók 8 darabhoz: 4 csésze liszt, 1 csésze meleg víz, 1/4 csésze olaj, 1 evőkanál cukor, 1 kávéskanál só, 1/2 csomag szárított élesztő. Forgatáshoz: 1 evőkanál méz, 1 kávéskanál melasz, 2 evőkanál víz, 1 csésze szezámmag.


A lisztet tálba szitáljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót és jó alaposan bedagasztjuk rugalmas tésztává. Mikor szép sima a tészta, akkor labda alakúra formázzuk és olajjal bekenjük. Letakarva, meleg helyen 1 óra alatt megkelesztjük.      






Mikor megkelt a tészta, lapra borítjuk, lazán átgyúrjuk, majd elosztjuk 8 részre. A tésztarészekből golyókat formálunk és 10 percig pihentetjük. Pihentetés után egyenként 60 cm-es rúddá sodorjuk a tésztát, majd félbe hajtjuk és megcsavarjuk. A tészta két szélét összeillesztjük, összegyúrjuk és kerek formára igazítjuk a simitet.






Letakarva 15 percig pihentetjük. Míg pihennek a simitek, addig szárazon megpirítjuk a szezámmagot és kikeverjük a "mártó" folyadékot. Egy tálba kanalazzuk a mézet, a melaszt és a vizet. Elkeverjük. Először a mézes keverékben, utána pedig a szezámmagban forgatjuk meg a simiteket. 






Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk őket, majd mehetnek az előmelegített, 180 °C-os sütőbe sülni. 






Kb. 20 perc alatt, szép aranyszínűre megsütjük őket. Sütés után rácsra szedjük és langyosra hűtjük. Szalámival, fehér sajttal, olivával vagy krémsajttal tálaljuk egy pohár teával. Nagyon finom, igazi reggel péksütemény....








2015. október 24., szombat

~ KEKSZES KÓKUSZOS KOCKA ~
















Egy újabb kókuszos "gyöngyszem"...  Webcukrászdában találtam. Sütés nélküli édesség, ezért hamar elkészül, csak a dermedésre kell várakozni egy kicsit. Nem édes sütemény, de mégis intenzív kókusz ízzel bír. Szóval nagyon finom.


A kókuszos részhez: 5 dl tej, 5 evőkanál cukor, 3 evőkanál liszt, 1 csomag vaníliás cukor, 20 dkg kókuszreszelék, 2 teáskanál étkezési zselatin. A kekszes részhez: 40 dkg keksz, 1,5 dl víz, 10 dkg cukor, 4 evőkanál kakaópor, 20 dkg  vaj, 1 evőkanál rum. Tetejére: 4-5 evőkanál kókuszreszelék.


Először a kókuszos alapot készítjük el. A tejet felforraljuk a cukorral. Kevés tejet kivéve, elkeverjük benne a lisztet, a vaníliás cukrot és a zselatint, és ezt is a már meleg tejhez keverjük. Nem forraljuk, csak jól összemelegítjük az egészet. Végül beleforgatjuk a kókuszreszeléket is. Melegen tartjuk.
Egy kisebb tepsit / 15 x 20 cm / folpackkal kibélelünk, és belenyomkodjuk a kókuszos massza felét. 





A másik felét majd a tetejére hagyjuk. Ez után elkészítjük a kekszes tölteléket. A keksz felét apróra tördeljük, a másik felét ledaráljuk. A vizet, a cukrot, a kakaót és a vajat tegyük egy edénybe, és pár perc alatt főzzük össze. A végén öntsük hozzá a rumot, majd jól keverjük el a keksszel. A tepsiben lévő kókuszmasszára rákenjük a kekszes tölteléket majd rákenjük a megmaradt kókuszos krémet is.




Fóliával letakarjuk a tepsit, majd betesszük a hűtőbe dermedni 2-3 órára vagy egy éjszakára. Másnap felkockázzuk és kevés kókuszt szórunk a sütemény tetejére.