"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2020. április 22., szerda

~ TEJBEGRÍZGOMBÓC MÁLNÁVAL ~


















Kevés olyan desszert létezik, ami mély nyomot hagy az ízlelő bimbóimon..., na ez viszont az. Régebben készült valami hasonló, onnan jött az ötlet, hogy ennék újra ilyen finom desszertet. Lencseleves mellé szántam, és tökéletes választás volt. Könnyed, puha és nem túl édes. Málnával egyszerűen tökéletes. Szóval ha szereted a tejbegrízt, így is fogod nagyon szeretni, sőt! Hamar elkészül, csak a hempergetést kell időzíteni a frissen sült morzsában. Ha nagyon fel akarnád turbózni, akkor egy vaníliasodóval nyakon öntve, maga lenne a mennyei manna...


Hozzávalók 4 személyre: 400 ml. tej, 50 ml. tejszín, 120 gr. búzadara, 50 gr. cukor, 1 csipet só, 50 gr. vaj, 8-10 db. nagy szemű friss málna. Továbbá: zsemlemorzsa, 2-3 kanál olaj, porcukor.


A tejet, a tejszín összekeverjük és feltesszük főni. Közben hozzászórjuk a búzadarát, a cukrot és a sót, majd állandóan kevergetve sűrű pépet főzünk belőle. Mikor elkészült, langyosra kihűtjük és belekeverjük a vajat. Vizes kézzel gombócokat formálunk a grízből, aminek a közepébe teszünk egy egy szem málnát. A kész gombócokat pirított zsemlemorzsába megforgatjuk. Tálaláskor meghintjük a gombócok tetejét porcukorral és málnával tálaljuk. 






2020. április 21., kedd

~ VAJBAN SŰLT FOKHAGYMÁS GARNÉLA ~















Ma kirúgtunk a hámból... Flancos ebédünk volt, a nagy és unalmas hétköznapok kellős közepén. A lányom ötlete volt, én meg jóváhagytam a kérelmét. Amúgy nem vagyok egy nagy rák kedvelő típus, ez az egy tenger adta lény, amit ritkán eszem meg, főleg így tavasz elején. Minden egyéb tengeri herkentyű jöhet, de valahogy a rákok mindig is távol evickéltek tőlem. Ez idáig... Ez annyira finom és pofon egyszerű étel, hogy kiváltképp ajánlom azoknak is, akik ódzkodnak az ilyen jellegű ételektől és fogalmuk sincs, hogy egyáltalán hogyan is fogjanak hozzá. Tényleg 15 perc alatt kész, és egy különleges kaját tudunk az asztalra tenni, szupergyors tempóban. Egy pohár fehér bor, és máris tuti vacsoránk lesz.


Hozzávalók 4 személyre: 600-700 gr. friss garnéla, 1 fej fokhagyma, 100 gr. vaj, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 citrom, só, őrölt fekete bors, 1/2 pohár fehér bor. Tálaláshoz: madársaláta, pirított bagett, citrom, tartár szósz.


A garnélákat folyó víz alatt leöblítjük, megpucoljuk és a bélcsatornájukat kiszedjük. Egy nagyobb serpenyőbe felforrósítjuk a vajat, majd hozzáadjuk az áttört fokhagyma gerezdeket és a felaprított petrezselymet. Átpirítjuk az egészet, míg a fokhagyma kap egy kis pirult színt. Ez után rádobjuk a garnélákat és kevergetve néhány perc alatt pirosra sütjük benne. A végén hozzáadjuk a bort és magas lángon elfőzzük alóla. Forrón tálaljuk serpenyőstől, hogy a szaftját is ki tudjuk tunkolni a pirított kenyérszeletekkel. Madársalátát, citromgerezdet és tartárt kínálunk hozzá.







2020. április 20., hétfő

~ TOJÁSLIKŐR MOUSSE ~




















Húsvétra készítettem egy üveg tojáslikőrt, amiből természetesen megmaradt egy kicsi, ezért, hogy ne vesszen kárba, desszert formájában született újjá. Finom lett, és alig lehetett észrevenni benne az alkohol jelenlétét. Jól behűtve, mesteri nyalánkság. Valószínű, hogy nem most készült utoljára...


Hozzávalók 4 személyre: 130 ml. Tojáslikőr, 100 gr. fehér csokoládé, 2 lap zselatin, 1 kiskanál vanília esszencia, 1 kanál porcukor, 250 ml. tejszín. Díszítéshez: tejszínhab, reszelt fehér csokoládé.


Egy kisebb tálat vízgőz fölé helyezünk, majd beletördeljük a csokoládét. A zselatint hideg vízbe áztatjuk. Mikor a csokoládé majdnem teljesen felolvadt, hozzáöntjük a tojáslikőrt és hozzátesszük a jól kinyomkodott zselatint, a porcukrot és a vaníliát. Addig kevergetjük, amíg szép, selymes folyadékot nem kapunk. Ekkor levesszük a gőzről. A tejszínt addig verjük, amíg kissé megvastagszik, de még folyékony marad. Így keverjük a likőrös folyadékhoz. Elosztjuk a kész keveréket négy desszertes kehelybe, majd betesszük őket a hűtőbe dermedni. Mikor megdermedt a likőrhab, tetejére tejszínhabrózsákat nyomunk és reszelt fehér csokoládéval megszórva tálaljuk. 







2020. április 16., csütörtök

~ DALGONA LATTE ~












Szerintem sokan vagyunk azzal a ténnyel, hogy a reggeli kávé előtt Isten irgalmazzon annak, aki hozzánk mer szólni... Bár én ennél szelídebb típus vagyok, de a kávé, az tényleg reggeli rutin nálam is. Minden fajtáját szeretem. Hosszan, röviden, édesen, keserűn, habbal vagy anélkül, mézzel vagy fahéjjal, tök mindegy. Koffein legyen és kész. Ez a mostani recept, hiper sebességgel terjed a világban, úgy hogy ma reggel én is megkóstoltam. Szuper finom, szuper egyszerű és mégis különleges. Ajánlom megkóstolni!


Hozzávalók 2 pohárhoz: 4 kávéskanál instant kávé, 4 kávéskanál cukor vagy ennek megfelelő édesítőszer, 4 kávéskanál hideg víz, 400 ml. forró tej, 2 mokkáskanál vaníliás cukor.


A tejet felforrósítjuk a vaníliás cukorral, majd tejhabosítóval felhabosítjuk és kiöntjük két pohárba. A kávégranulátumot egy mixerpohárba szórjuk, hozzáadjuk a cukrot és a hideg vizet. Elektromos habverővel addig keverjük magas fokozaton, amíg kemény habot nem kapuk. A kész kávéhabot a forró tejre kanalazzuk és máris fogyaszthatjuk.
   



2020. április 9., csütörtök

~ KÓKUSZOS - MARCIPÁNOS KOSÁRKA ~














A diós kosárka nevű süteményt gondolom sokan ismeritek, igazi lagzis sütemény. Bevallom én nem nagyon szeretem és még sosem sütöttem. Viszont a kókusszal és marcipánnal egyenesen a kedvencem lett. Ez az adag 10 db. süteményre vonatkozik, ha többet szeretnél duplázni kell a mennyiségeket. Nagyon finom, igazi uzsonna sütemény.


Hozzávalók a tésztához: 130 gr. liszt, 80 gr. puha tea vaj, 30 gr. cukor, 1 csipet só, 1 tojás sárgája, 1 kávéskanál vanília esszencia. Töltelékhez: 120 gr. kókuszreszelék, 1 evőkanál liszt, 70 gr. cukor, 1 kávéskanál sütőpor, 50 gr. tej, 1 tojás, 35 gr. olvasztott tea vaj, 1 csipet só, 1 kávéskanál vanília esszencia, 100 gr. nyers marcipán massza.


A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd fóliába csomagoljuk és egy fél órára betesszük hűtőbe dermedni. Míg hűl a tészta, addig elkészítjük a tölteléket. A tojást tálba ütjük majd elkeverjük a tejjel és a vaníliával. A kókuszhoz keverjük a sót, a cukrot, a lisztet, a sütőport, majd ebbe öntjük bele  tojásos keveréket. A végén hozzáadjuk az olvasztott vajat is. Kikeverjük. A tésztát elosztjuk 10 részre, kerekre, vékonyra nyújtjuk a darabokat, majd olajjal kikent muffin sütő mélyedéseibe tesszük. Mindegyik tésztakehelybe teszünk egy ujjbegynyi marcipán golyót, majd rákanalazunk a kókuszos töltelékből.







A sütőt előmelegítjük 180 C°-fokra, majd betesszük kosárkákat sülni. Kb. 20-25 perc alatt pirulásig sütjük őket.





2020. április 7., kedd

~ TOJÁSLIKŐR ~










Régóta készülök tojáslikőrt készíteni, de valahogy mindig elmaradt. Kaptam friss házi tojást, szép sárgát, úgy hogy most már megfőztem. Húsvétra jó lesz, bár az idei, sajnos nem a megszokott ünneplés lesz. Kicsit karanténos, kicsit vírustól félős. Sajnos. De attól még sonkát főzni, jókat enni lehet. Meg persze tojáslikőrrel koccintani. Finom, krémes és sűrű... A lehető legegyszerűbb recept. Amúgy meg nem is kell túlgondolni.


Hozzávalók: 200 ml tejszín, 100 ml tej, 70 gr. barna cukor, 2 kávéskanál vanília esszencia, 2 tojás sárgája, 1 csipet só, 200 ml vodka.


A tojássárgájákat habosra keverjük a tejjel, a tejszínnel, a cukorral, a vaníliával és a csipet sóval. Vízgőz felett, állandóan kevergetve besűrítjük. Miután készen van, langyosra kihűtjük. A végén összekeverjük a vodkával. Csatos üvegbe töltjük és a hűtőben tároljuk. 




 

2020. április 2., csütörtök

~ FRÉDI ROPOGÓS CSIRKECOMBJA ~













Mikor ráakadtam a Tasty oldalán erre a nagyszerű receptre, az első gondolat, illetve szó, ami eszembe jutott róla, az a "cimbalomverő"... Anya mindig azt mondta: - A cimbalomverője a gyereké, azt ne edd meg! -. Szóval az mindig az enyém volt. Mintha én kértem volna, azzal a fene mód nagy étvágyammal... Bárcsak most is mondaná! Kicsit macerás megcsinálni, de ha belegondolok abba, hogy a köret is benne van, csak a salátát kell mellé tenni, akkor már nem is az. Mert ezekben a dundi és ropogós combocskákban a burgonya is benne van. Bizony ám... Ugye milyen furfangos egy étel?! Gyerekek nagy kedvence.


Hozzávalók 4 személyre: 8 db. alsó csirkecomb / cimbalomverője!/, 4 gerezd fokhagyma, 1 leveskocka, 1 szál rozmaring, 2 nagyobb burgonya, 150 gr. reszelt sajt vegyesen / Trappista, Gouda, Parmezán /, só, őrölt fekete bors, 3-4 evőkanál olaj. Panírozáshoz: liszt, tojás, zsemlemorzsa. Sütéshez: olaj. Tálaláshoz: madársaláta, majonéz, ketchup, tartármártás...


A csirkecombokat megmossuk, bőrét lehúzzuk, majd sózzuk és borssal meghintjük. Egy mélyebb serpenyőben felforrósítjuk a pár kanál olajat, majd a csirkecombokat hirtelen átpirítjuk rajta. Mikor körben átpirultak a combok, mellédobjuk a fokhagymagerezdeket, a rozmaringot és rámorzsoljuk a leveskockát. Felöntjük annyi vízzel, hogy félig ellepje a combokat. Lassú tűzön, fedő alatt puhára pároljuk a húst. A lében hagyjuk langyosra kihűlni. Míg fő a csirke, addig a burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk és enyhén sós vízben puhára pároljuk. Mikor megfőtt, leszűrjük és villával megtörjük. A sajtokat lereszeljük. A kihűlt húst kicsontozzuk, a csontokat letisztítjuk és félre tesszük, a húst villával szálasra tépkedjük. A burgonyához adjuk a húst, a reszelt sajt 2/3-át, sót és borsot, majd alaposan kikeverjük a masszát. Vizes tenyérbe veszünk egy nagyobb gombóc masszát, beletesszük a csontot úgy, hogy a vége túl lógjon a masszán, majd ráteszünk egy kevés reszelt sajtot és az egészet csirkecomb alakúra formázzuk. Arra ügyeljünk, hogy a sajtot teljesen befedjük a krumplis masszával, mert sütés közben kifolyhat belőle. Elkészítjük az összes combot, majd bepanírozzuk őket. Forró olajban, szép aranybarnára megsütjük a húst. Forgassuk sütés közben, hogy mindenhol jól átsüljön. Friss salátával és a mártásokkal tálaljuk.