"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2012. március 17., szombat

POZSONYI KIFLI













.MMMMM...Megint mákos mert módfelett megkívántam...Van egy reklám a tévében, ahol a fickó először a kedves mama sütötte Pozsonyi kiflijét majszolja, utána már a feleségéét. Abban a kisfilmben olyan csábító ez a kifli, hogy arra sarkallott engem is, hogy haladéktalanul megsüssem. Mivel mákkal eléggé el volt látva a spájzom, nem is tétlenkedtem sokáig. Nem keresgéltem recept után a Neten, hanem egyből Andi konyhájába kopogtattam be érte. Mivel az Ő receptje szerint készítem már évek óta a Karácsony Bejglit, gondoltam nem trafálhatok mellé a Pozsonyi kiflivel sem...Pont így is történt. Betartva pontosan minden utasítást, remekül sikerült életem első Pozsonyija... Nem mondom a formázás, tekerés, hajlítás kicsit megizzasztott, de úgy gondolom ha nem is tökéletesek a csücskök, azért elmennek... Ajánlom mindenkinek, mert nagyon finom sütemény! A receptjét szó szerint bemásolom, mert így a tökéletes.


A receptből kb. 24 db pozsonyi kifli lesz.
12 db mákos, 12 db diós.

Az elkészítését a töltelék készítésével kell elkezdeni.

Diós töltelék : 20 dkg darált dió, 12 dkg kristálycukor, 4 dkg zsemlemorzsa, mazsola ízlés szerint, őrölt fahéj, 1 db citrom reszelt héja, késhegynyi őrölt pirított szegfűszeg, kb. 1 dl víz
A vizet a cukorral jól fel kell forralni, majd ráönteni a többi összekevert hozzávalókkal. Jól ki kell hűteni. Célszerű előző nap elkészíteni.

Mákos töltelék : 20 dkg darált mák, 12 dkg kristálycukor, 4 dkg zsemlemorzsa, mazsola ízlés szerint, őrölt fahéj, 1 db citrom reszelt héja, késhegynyi őrölt pirított szegfűszeg, kb. 1 dl víz
A vizet a cukorral jól fel kell forralni, majd ráönteni a többi összekevert hozzávalókkal. Jól ki kell hűteni. Célszerű előző nap elkészíteni.

A lekenéshez : 1 vagy 2 db tojás kell, ez függ a tojás nagyságától.

Hozzávalók a tésztához : 45dkg liszt, 5 dkg porcukor, 12.5 dkg margarin, 6 dkg zsír, 1 dkg só, 2.5 dkg élesztő, 1 db tojássárgája, kb. 1.5 dl hideg tej

A tészta elkészítése : A hozzávalókból egy rugalmas, kemény tésztát gyúrjunk úgy, hogy az élesztőt nem kell keleszteni, hanem csak belemorzsolni. A tejet kis adagokban, fokozatosan adjuk hozzá! A tej mennyisége függ a liszt minőségétől, tehát változhat!

Az elkészített tésztánkat egy fél órát pihentessük a hűtőben. Ezután osszuk el 24 db, kb. 3.6 dkg-os darabokra. A darabokból formázzunk golyókat, majd a kezünkkel lapítsuk el. Ezután könnyen ki tudjuk nyújtani ovális alakúra. A kinyújtott tésztának kb. 2 mm vastagságúnak kell lennie.
Mindkét töltelékünket osszuk el 12 felé és helyezzük őket a kinyújtott tésztákra, majd tekerjük fel a diósat kapocs, a mákosat patkó alakúra a képen látható módon. 





Helyezzük őket sütőpapíros tepsire, kenjük le őket tojássárgájával ( egyformán mindenhol, különben nem lesz szép ). Tegyük őket hűvös, szellős helyre , és hagyjuk megszáradni.
Hűtőszekrénybe ne tegyük, mert ott nem fog száradni a tojás a tetején, és nem lesz majd szép márványos a kiflink!
Kb. másfél óra múlva, ha a tojássárgája kezd cserepesedni a kiflin, kenjük le őket tojásfehérjével. Szintén kb. másfél órát kell száradnia,cserepesednie.

Előmelegített sütőben, 180 – 190 fokon, kb. 10 perc alatt arany barnára sütjük.






Illéskrisz Konyhája



2012. március 11., vasárnap

KINDER PARADISO












Ha a kislányommal megyek vásárolni, biztos landol a kosárban egy két nyalánkság is, köztük a Kinder Paradiso. Nem vitatom, tényleg finom sütemény szelet. De ahhoz, hogy mindenkinek jusson egy-egy csomag, úgy már elég drága, egy ilyen apróságért. Hogy mindenki kiélvezhesse bőven az ízét, délutánra sütöttem egy egész tepsivel. Ebéd után meglepetés lesz a családnak, úgy is már régen készült ilyen krémes finom nyalánkság... Nem pont úgy készült, ahogy régen a NLC-ról elmentettem a receptjét, hanem egy fúziós megoldással. A piskóta receptje egy régi túrós torta alapja, a krémjébe pedig belecsempésztem egy adag mascarpone-t. Fincsi lett, ahogy krémet kóstolgattam, de majd igazán az ebéd után lesz a "puding próbája..."


Tészta: 12,5 dkg vaj, 12,5 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 12,5 dkg liszt, 1 mokkáskanál sütőpor, csipet só, 1/2 citrom reszelt héja.

A vajat habosra keverjük a kétféle cukorral, majd egyenként beleütjük a tojásokat. Mindkét tojással habosra keverjük a vajas krémet. Ezután hozzáadjuk a sütőporral és a sóval elkever lisztet és a 1/2 citrom reszelt héját. Alaposan kikeverjük, majd egy kb. 15 x 25 cm-es tepsibe simítjuk a masszát. Természetesen előtt egy sütőpapírral kibéleljük a tepsi alját. A piskótát 175 C-on, 15-20 perc alatt, világosra sütjük. Nem kell megijedni, ez a tészta elég vékony lesz, de langyosra hűlés után szépen félbe lehet vágni lapjában. Én cérnával szoktam, így a legegyszerűbb. Míg sül és hűl a tészta, addig elkészítjük a krémet.  

Krém: 2,5 dl tej, 3 csapott evőkanál liszt, 6 dkg cukor, 1 cs. vaníliás cukor, 25 dkg Mascarpone, 2 dl.tejszín, 1/2 citrom reszelt héja, csipet só, 2 kávéskanál zselatin kevés vízben felmelegítve.

A tejben elkeverjük a a kétféle cukrot, a sót és a lisztet. Állandóan kevergetve, besűrítjük, krémet főzünk belőle. Kihűtjük. Mikor langyosra hűlt, belekeverjük a zselatint. Ezután habverővel belekeverjük a mascarpone krémet és a citrom reszelt héját. A végén lazán beleforgatjuk a krémbe a felvert tejszínhabot.

Az alsó piskóta lapra kenjük a krémet, befedjük a másik piskótalappal, enyhén lenyomjuk, hogy szép sima legyen a sütemény teteje, majd letakarva, hűtőbe tesszük és 2-3 órát dermedni hagyjuk. Tálalás előtt hosszúkás szeletekre felvágjuk a süteményt és porcukorral meghintve tálaljuk.





Illéskrisz Konyhája



2012. március 8., csütörtök

LILALÉ








Nem tudtam más nevet adni a levesemnek, mint hogy LILALÉ... Lehet kicsit meghökkentő, de amikor a fiam felemelte a lábas fedelét és belenézett, rögtön azt kérdezte: "Mi ez a lila lé?!..., nem tudtam már máshogy elnevezni. Szóval ez a lila lé nem más, mint, lila káposzta krémleves burgonyával. Hát nem csodálatos a színe? Rögtön beleszerettem. És még az íze is finom, selymes és krémes. És különben is, így tavasz kezdetén kellenek a vitaminok. A káposztában pedig sok van. Persze legjobb lenne, ha nyersen ennénk, de a lila káposzta elég markáns ízvilággal bír, így ízesítés nélkül nehéz lenne elfogyasztani.



Hozzávalók: 1/2 fej kisebb lila káposzta, 2-3 szem közepes burgonya, 2 dl. főző tejszín, só, 1/2 citrom leve, 1 csapott evőkanál étkezési keményítő.


A  káposztát megmossuk, torzsáját kivágjuk, majd vékony szálasra megvágjuk. A  burgonyát meghámozzuk, majd felszeleteljük. Egy lábosba szórjuk a káposztát, hozzáadjuk a burgonyát majd felöntjük kb. 1.5 l vízzel. Megsózzuk, majd felforraljuk. Lassú tűzön puhára pároljuk. Míg fő a káposzta, addig a tejszínben elkeverjük az étkezési keményítőt. Mikor megpuhult a káposzta, botmixerrel pürésítjük az egészet és behabarjuk a tejszínnel a levest. Sóval, citromlével ízesítjük és egyet forralunk rajta. Forrón tálaljuk.



Illéskrisz Konyhája



2012. március 7., szerda

FLAMMKUCHEN...












Flammkuchen avagy "lángoló pite" / nagyjából fordítva /... Egy nagyon finom, vékony dongájú kenyérlángos. Illetve leginkább a langalllóra hasonuló, lepény féleség. A rakománya is megegyezik a langallóéval, hiszen tejföl, füstölt húsos szalonna és hagyma az összetétele...A rakomány összetétele változhat annak a függvényében, hogy éppen mi van otthon. Lehet csak sajtos, vagy csak hagymás-tejfölös, vagy bármilyen húsos töltelékes. Én most reggelire készítettem, hogy az ügyintézős-mászkálós délelőttön, ne az éhséggel keljen foglalkoznunk. Hát bevallom, bejött! Pont jól laktunk tőle, és nem utolsó sorban nagyon ízlett! Finom, vékony, ropogós tésztája abszolút passzolt a hagyma édeskés és a húsos szalonna sült-sós ízével. Egy bögre citromos tea kíséretében, gyorsan lecsúszott. Persze teát csak a reggel miatt ittunk, de este felé inkább egy jókora pohár, habzó sör dukálna ám mellé...Ez az adag 2 személynek elegendő, ha csak ez van tálalva. De ha más finomság is kerül az asztalra, akkor többen is megkóstolhatják ezt a csodát...


Hozzávalók egy kb. 30-35 cm-es lepényhez: 20 dkg liszt, 120 ml. langyos víz, 2 evőkanál olaj, 1 csapott mokkáskanál só. Rakomány: 3 evőkanál tejföl, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 1 fej vöröshagyma, só, bors, kevés szárított snidling.


A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a vizet és a sót. Alaposan kidolgozzuk, majd a két tenyerünk között jó alaposan ki sodorgatjuk. Mikor szép sima, visszatesszük a tálba, letakarjuk és 20 percet pihentetjük a tésztát. Addig a tejfölt kikeverjük, a szalonnát nagyon apró kockára felvágjuk, a hagymát pedig vékonyan felszeleteljük. Mikor pihent a tészta, lisztezett lapon vékony körré kinyújtjuk, és átemeljük egy sütőpapírral bélelt tepsire. A tésztát megkenjük a tejföllel, rászórjuk a szalonnát és a hagymát, majd sózzuk, borsozzuk és meghintjük a szárított snidlinggel. A végén olajos ecsettel lekenjük a tészta széleit.





A sütőt előmelegítjük kb. 180 C-ra, és 15-20 perc alatt, készre-ropogósra sütjük a lepényünket. Háromszög alakú szeletekre felvágjuk, majd forrón tálaljuk. Illik hozzá friss, primőr kerti zöldség, esetleg mustár vagy ketchup.






Illéskrisz Konyhája

2012. március 4., vasárnap

ARANYGALUSKA MUFFIN - VANÍLIA SODÓVAL






Gulyásleves...






Ki gondolta volna, hogy milyen jó receptes kincseket lehet találni, a Metro újságban....Rögtön megfogott az Aranygaluska muffin receptje, amit ma ebédre a gulyásleves mellé el is készítettem. Pont elég a mennyisége 12 adag muffinhoz. Amúgy is olyan rég sütöttem már ilyet, úgy hogy éppen itt volt már az ideje. Vaníliasodóval egyszerűen verhetetlen volt a leves után.


Hozzávalók: 30 dkg átszitált finom liszt, 1 tojás sárgája, 1 evőkanál olvasztott vaj, 1 evőkanál cukor, 1 csapott mokkáskanál só, 2 dkg élesztő kb. 1.5-2 dl langyos tej. A forgatáshoz : 1 tojás és 10 dkg darált dió 2 evőkanál porcukorral elkeverve.



Az élesztőt egy kevés tejben felfuttatjuk. A lisztet tálba tesszük, hozzáadjuk a vajat, a tojás sárgáját, a cukrot, a sót, a langyos tejet és végül a felfutott élesztőt. Alaposan kidagasztjuk a tésztát. Mikor szép hólyagos a tészta, akkor letakarjuk, majd meleg helyen kétszeresére kelesztjük. Miután megkelt, lisztezett lapra borítjuk, lazán átgyúrjuk, majd 12 gombócra elosztjuk. Minden gombócból készítünk 3-4 pici gombócot. A kész gombóckákat felvert tojásba, majd a diós keverékbe hempergetjük. A muffin sütő üregét olajjal kikenjük és ebbe rakosgatunk 3-4 diós gombóckát. 





Hagyjuk egy kicsit kelni, majd 175 C-os sütőbe tesszük sülni. Addig ütjük, míg szép arany barna színe nem lesz a diós halmoknak. Mikor megsült, langyosra hűtjük, majd kiszedjük őket a formából. Vanília pudingból, több tejjel és vaníliás cukorral, sodót főzünk. Az aranygaluska muffinokat a vaníliás sodóval leöntve tálaljuk.






Illéskrisz Konyhája



2012. február 21., kedd

ANGOL MUFFIN

 












Remélem még nincs túl késő és 4Gyerek játékára még beférek... Nagyon jó játékot talált ki, rögtön beneveztem én is. A lényeg, hogy a játék meghirdetésekor a bejegyzések sorrendjében, az utánunk következő bejegyző blogjából kellett valami receptet kiválasztani, azt elkészíteni és lefotózni, majd 4Gyerek-nek elküldeni a linket. Én, Ottis konyhájából választottam ezt a nagyon finom Angol Muffint. Hogy miért is nem sütöttem ezt eddig!!! Ez olyan finom, hogy ott hümmögtünk az én Jancsimmal, miközben ettük ezt a finom, szaftos aprócska szendvicseket. A sajt olvadozott, a szalonna ropogott, a tojás pedig folydogált az ízlelő bimbóinkon...Szóval, aki még nem evett ilyet, ne sokáig habozzon vele...



Hozzávalók 8-10 muffinhoz: 30 dkg liszt, 1 evőkanál cukor, 1 teáskanál só, 1 teáskanál szárított élesztő, 4 dkg vaj, 1,5 dl tej, 2 evőkanál kukoricaliszt.

Töltelék: tojás, bacon szalonna, szeletelt sajt.




A tejet a cukorral és a vajjal langyosra melegítjük, majd elkeverjük benne az élesztőt. Ezután hagyjuk kicsit pihenni. Egy tálba szórjuk a liszteket, a sót és hozzáadjuk a tejes keveréket, majd rugalmas tésztát gyúrunk, Kelni hagyjuk. Kelesztés után kinyújtjuk, kiszaggatjuk egy pohárral és egy tepsibe sorakoztatjuk, majd 1 órát kelni hagyjuk. Előmelegített 200 fokos sütőben 15-20 percig sütjük. Míg sül a muffin, addig kisütjük a szalonnát és a tojást. A megsült muffint még forrón félbe vágjuk, rátesszük a szelet sajtot, a sült szalonnát és a tojást. A muffin tetejét ráillesztjük és máris fogyaszthatjuk.





Illéskrisz Konyhája

2012. február 15., szerda

FINOMFŐZELÉK








Emlékeztek az iskolai menzára? Ki-ki, vegyes érzelmekkel tekint vissza az iskolai ebédlők szocreál hangulatára, és a tipikus ételek ízére. Lássuk csak, mik is voltak az állandó, szinte minden héten visszaköszönő ebédek?! Először is a sápadt, édeskés főzelékünk, a Finomfőzelék, aztán a kevés fűszerpaprikát látott Rizses hús az elmaradhatatlan csalamádéval, a színtelen és íztelen, tele mócsingokkal bíró Pörkölt a csőtésztával, a Frankfurti leves, melyben csak pár darab virslikarika volt, a már ezekhez képest finomnak mondható, Piskóta csokiöntettel, és a Tejbegríz kakaószórással... Ahogy így visszagondolok eme felejthetetlen étkekre, látom magam előtt a kicsengetés után, folyosón rohanó diákokat az ebédlő felé, a  lökdösődő nebulókat a sorokban a kezükben tartott háromszög alakú tálcával, a kövér és mindig morcos konyhás nénit és tisztán hallom, a kanalak folyamatos, intenzív csörömpölését...Na ismerős a dolog? Gondolom sokunknak így jönnek vissza az emlékképek. Szinte minden áldott nap felkészültünk egy-egy újabb, gasztronómiai kihívásra. Érdekes, gyerekként nem rajongtam a finomfőzelékért, de most viszont, hogy a nagy fiam ezt kérte tőlem ebédre, azt gondoltam miért is ne, legyen végre egy gasztropuccs étel is a konyhámban. A pontot az í-re Nelli tette fel, mikor nála megláttam eme rég elfeledett főzeléket... Szerettük, megettük, és biztos, hogy máskor is fogok főzni ilyen finom-főzeléket...



Hozzávalók: 1 kg mélyhűtött zöldség mix / sárgarépa, zöldborsó, burgonya kocka /, 2 dl. tej, 2 dl. tejszín, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 kanál liszt, 2 kanál étkezési keményítő, só, cukor.


A zöldségeket feltesszük főni annyi vízben, amennyi éppen ellepi. Ízesítjük sóval és cukorral. Míg főnek a zöldségek, addig elkészítjük a tejes habarást. A tejben elkeverjük a tejszínt, a lisztet és az étkezési keményítőt. Addig keverjük, míg csomó mentes nem lesz. Mikor a zöldségek már majdnem megpuhultak, behabarjuk a főzeléket a tejes habarással és még 5 percet lassan főzzük az ételt. A végén megszórjuk  a főzeléket az aprított petrezselyemmel. Natúr sült hússal vagy rántott pulyka szelettel tálaljuk. Majdnem elfelejtettem..., hogy meglegyen a menzai fíling, ne feledkezzünk meg a kék csíkos, tucat tányérról sem!





Illéskrisz Konyhája

2012. február 10., péntek

ROPOGÓS SZEZÁM TALLÉR












Ismeritek azt a grillázsos-szezámmagos-ropogós apró lapokat, melyeket a benzinkutak árulnak? Sajnos én igen, és nagyon is szeretem.

Ő az...


 
Régebben elmentettem egy receptet hozzá, illetve valami hasonlót, és most a napokban a kezem ügyébe került a sajtcédulája. Mire nem jó egy polc-rendrakás, ugyebár?! Szóval követve a cédulán olvasható, tőmondatokban leírtakat, eme finom ropogós tallérok sültek ki belőle... Nem pont olyan mint az eredeti, nem olyan kemény, de annál finomabb ízű, igazi "rájárok a tálra" c. nassolni való. 


Hozzávalók 16-18 tallérhoz: 1 tojás fehérje, 3 dkg vaj, 3 dkg liszt, 3 dkg barna cukor, csipet só, 9 dkg szezámmag. Kevés olaj a kanál mártogatásához.


Először a szezámmagot pirítjuk meg. Teflon serpenyőbe szórjuk a szezámmagot, majd állandóan keverget, szárazon arany barnára pirítjuk. Vigyázzunk mert nagyon hamar megpirulnak! Nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz. Ha megpirult, kihűtjük. A tojás fehérjéhez adjuk a vajat a cukrot a lisztet és a csipet sót, majd habosra keverjük az egészet. Ezután beleszórjuk a masszába a pirított szezámot, és elkeverjük. Egy tepsibe sütőpapírt terítünk, majd diónyi halmokat rakunk a szezámos masszából. Olajos kanál hátuljával, szép sima körökké kenjük a masszát, majd 170 C-os sütőben, 8-10 perc alatt arany színűre sütjük a szezámos tallérokat. Még melegen egy éles késsel leválasztjuk a lapokat a papírról és tányérra szedjük őket száradni. Mikor kihűltek, finom ropogós tallérok lesznek. Nagyon fincsi, nem túl édes ropogtatni valók!






Illéskrisz Konyhája

2012. február 9., csütörtök

OLAJOS KIFLI










A napokban Barbi, meg ihletett a Zsíros kiflijeivel...Annyira szépen mosolyogtak rám a fotókról, hogy rögtön eszembe juttatott egy régi receptemet, az Olajos kifliket. Nagyon régen nem sütöttem meg, úgy hogy úgy kellett előhalásznom a receptjét a régi oldalamról... Persze azért a zsíros kifli receptjét is rögtön elraktároztam magamnak... Szűkös krumpli állomány miatt, de tényleg csak ezért, sütöttem meg ezt az olajos változatot. Nagyon finom, igazi uzsonna kifli ez is. Ahogy Barbi is tette, a feléből szendvics készült.



Hozzávalók: 50 dkg sima liszt, 5 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 3 dl langyos tej, 2.5 dkg friss élesztő, 1 dl olaj, 1 dl víz, 1 csapott evőkanál só, 1 kávéskanál cukor. 1 tojás a lekenéshez és 2 evőkanál lenmag a szóráshoz.


Az élesztőt 1 dl. langyos-cukros tejben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóval, közepes keménységű tésztát dagasztunk. Akkor jó, ha már hólyagosra dolgoztuk. Persze egy dagasztógép ilyenkor nagy segítség lehet. Mikor alaposan kidagasztottuk, liszttel meghintjük a tészta tetejét, letakarjuk és meleg helyen kétszeresére dagasztjuk a tésztát. Mikor megkelt, lisztezett alapra borítjuk, két részre osztjuk a tésztát, majd két kerek, kb. 35 cm-es körré nyújtjuk ki. 4 részre vágjuk, majd a háromszögek két végét behajtva és a felső csücskét kicsit meghúzva, feltekerjük a tésztát és kiflire formázzuk. A kész kifliket sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.





 A felvert tojással lekenjük a kifliket és a lenmaggal megszórjuk. A sütőt bemelegítjük 175 C-ra, majd a kifliket pirosra, ropogósra sütjük benne. Ez kb. 20-25 perc. Kicsit kihűtjük és máris tálalhatjuk.






Illéskrisz Konyhája



2012. február 6., hétfő

VIRÁGFÁNK




Macikonyha oldalán szerelmesedtem bele ezekbe a virágos fánkokba. Annyira szépek és kívánatosak, hogy rögtön nekem is kellett ilyen csodákat sütkéreznem. Párom nagynénje, / mert neki mindene van..., de tényleg. Nem tudok sosem olyan cifrákat kérni tőle, hogy neki ne lenne.../ megajándékozott 3 féle formával. Az egyik formával ilyen szépséges virágokat lehet sütögetni. 


Hozzávalók: 4 db tojás, 18 dkg liszt, csipet só és cukor, kb. 1.5 dl tej. Olaj a sütéshez.

A hozzávalókból sűrű palacsinta tésztát keverünk, majd fél órára betesszük a masszát a hűtőbe. Aprócska lábosban olajat forrósítunk, majd óvatosan belemártva a fánksütőt a masszába, egyenként kisütjük a virágokat. Arra ügyeljünk, hogy a sütőforma ne merüljön el a tésztába, mert akkor rásül és nem fog lejönni a fánk a sütőről.  Nagyon hamar megsülnek. Mikor kisült, lerázzuk a sütőről a fánkot és még forrón vaníliás  porcukorba forgatjuk.



Illéskrisz Konyhája

2012. január 8., vasárnap

TÚRÓS RÓZSA










Szintég régi, tarsolyban lévő recept ez a "rózsa". Legelőször egy külföldi oldalon láttam, akkor gyorsan leírtam egy sajtcédulára, mert nagyon megtetszett. Ott sós verzióban készült, én pedig, mivel mi jobban kedveljük az édes ízeket, édes--túrós töltelékkel készítettem el. A készítés menete legjobban az Ötletkonyha oldalán látszik. Habár a receptem eltér az ott olvashatóval, de gondolom az is ilyen finom lehet, mint ez a verzió. Azt hittem, hogy sokkal bonyolultabb lesz a formázása, de meg kell állapítsam, hogy a nyolc éves kis asszonykám is remekül tudott volna segédkezni, ha nem lenne még korán reggel, és nem aludna a drágám...Ezért még biztos kapok tőle, hogy kimaradt a lisztezés-gyurmázás örömeiből...Sebaj, mire felkel, máris majszolhatja a finom vasárnapi reggeli rózsát, egy pohár kakaóval. 


Hozzávalók: 50 dkg liszt, 1 csésze langyos tej, 1/2 csésze olaj, 1/2 csésze joghurt, 2 evőkanál cukor, 1 tojás, 1/4 kocka friss élesztő, 1 mokkáskanál só. A csésze űrmértéke: 180 ml. Töltelék: 25 dkg túró, 1 tojás sárgája, 2-3 evőkanál cukor, 1 vaníliás cukor, csipet só, fél Bio citrom reszelt héja vagy pár csepp citrom-aroma. A hozzávalókat kikeverjük, úgy adagoljuk majd a tésztára...



Az élesztőt 1/2 dl. langyos-cukros tejben felfuttatjuk. Közben kimérjük a lisztet, átszitáljuk, közepébe mélyedést készítünk. Ebbe a mélyedésbe öntjük a felfutott élesztőt, a tojást és a cukrot. A megmaradt tejet egy tálba öntjük, hozzáadjuk a joghurtot és az olajat. Habverővel elkeverjük, hogy szép sima legyen. Ezt a keveréket is a liszthez adjuk a sóval együtt. Alaposan kidagasztjuk a tésztát, majd letakarva, langyos helyen duplájára kelesztjük. Ezután lisztezett lapra borítjuk a tésztát és finoman átgyúrjuk. Elosztjuk kb. 10 egyforma darabra. Mindegyik darabból készítünk egy gombócot, amit meglisztezünk, hogy a nyújtásnál majd ne ragadjon oda. A gombócokat tenyérnyi körré nyújtjuk, majd 4 helyen bemetsszük, de úgy, hogy a kőr közepe ép maradjon. Ide teszünk a töltelékből egy jó kávéskanálnyit. Ezután sorban felhajtogatjuk a "szirmokat" a töltelékre. 




A kész rózsákat sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, majd letakarva még 1/2 órát pihentetjük. Ezután tojással lekenjük a virágokat majd mehetnek az előmelegített, 175 C-os sütőbe. Kb. 20-25 perc alatt szép arany színűre sütjük a túrós rózsákat. Porcukorral meghintve tálaljuk. Nagyon finom péksütemény!






ILLÉSKRISZ KONYHÁJA



2012. január 4., szerda

HONGKONGI MOLNÁRKA






Már régen elterveztem, hogy kipróbálom ezt a finom péksüteményt. Pár blogon már kacsintott rám a csíkos külsejével és minduntalan alkalommal elcsábultam tőle. Viszonylag átlagos kelt tészta recept, ám a cukor mennyisége, először meghökkentett egy pillanatra, mert első olvasásra, nekem egy kicsit soknak tűnt. Én a kalács tésztájába is, ennél jóval kevesebbet használok. No mindegy, végül nem tértem el a megadott recepttől, pont úgy méricskéltem, ahogy ott leírták. A könnyű, rugalmas, puha tésztával élvezet volt dolgozni. Rengeteg kelt tésztát készítettem már, ilyen-olyan formában, de meg kell állapítsam, hogy ez is nagyon finom! Nem hiába, szokták mondani, hogy : "Jó pap is holtig tanul..." Forrás innen, de azért bemásolom a receptet ide is...


Hozzávalók:
  • 230 g meleg víz
  • 1 tojás
  • 1 tk só
  • 500 g kenyérliszt BL-80
  • 8 g vanília pudingpor
  • 20 g tejpor
  • 10 g szárított élesztő
  • 100 g kristálycukor
  • 75 g olvasztott vaj
Tetejére:
Mexikói díszítés:
  • 50 g puha vaj
  • 20 g porcukor
  • 45 g finomliszt


  1. A lisztet összeszitáljuk a vanília pudingporral és a tejporral.
  2. A hozzávalókat -a vaj kivételével- a fenti sorrendben kenyérsütőgép üstjébe tesszük. Dagasztás-kelesztés programot választjuk. A dagasztás utolsó 10 percében hozzáadjuk az olvasztott vajat is.
  3. A megkelt tésztát enyhén lisztezett deszkán átgyúrjuk. 10 db kb. 100g-os labdacsokra osztjuk és letakarva 10 percet kelesztjük.
  4. A tésztagolyót ovális lappá nyújtjuk, keskenyebb részénél fogva feltekerjük, úgy hogy a hajtás vége alul maradjon. Sarkait összecsípjük és alányomjuk. Sütőpapírral bélelt sütőlemezre tesszük. Letakarva 45 percig kelesztjük.
  5. Előmelegítjük a sütőt 180 °C-ra.
  6. Elkészítjük a mexikói díszítést: kikeverjük a hozzávalókat. Fontos, hogy a vaj csak puha legyen és ne olvadt! Nyomózsákba vagy kis zacskóba töltjük.
  7. Egy tojást villával lazán felverünk és lekenjük vele a bucikat. Szezámmagot szórunk a tetejükre.
  8. A mexikói díszítéshez a nyomózsákba töltött vajkrémből 3-3 sávot nyomunk mindegyikre.




Én gőzös sütőben sütöm a középső sütősínen. A recept szerint 12 perc, nálam tovább csücsülnek a hagyományos gázsütőben, hogy szép aranybarnák legyenek. Rácson hagyjuk hűlni a molnárkákat.


 


ILLÉSKRISZ KONYHÁJA