"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2011. november 25., péntek

FEKETE CSÜTÖRTÖK....






Nem tudom, hogy kezdjem....leírom és kész....Tegnap volt a nagy fiam szalagavató bálja....Míg jól éreztük magunkat és néztük a bálozó fiatalokat, addig ellopták a kocsimat...Az én kedves kis autómat....Totál letérdeltem, teljesen ki vagyok...Üresség, bánat, nyomasztó érzés van bennem...Ez van...Felállok és mennem kell tovább....Aznap este, én voltam a 7. abban a kerületben....Tele volt a rendőrségen a kihallgató helység....Este tízkor ott rohangáltam ész nélkül az utcákban, keresve az autómat....már azt sem tudtam merre vagyok.... A kislányom hangosan sírva futott mellettem, reszketve a hidegtől és a félelemtől...Ott álltunk és fogalmam sem volt hirtelen, mihez kezdjek...Vártam a hideg, sötét helyen,  a rendőrséget, és a Jancsim...Éjjel fél egyre értünk haza...Még most is kába vagyok...Bocs, hogy lezúdítottam a fejemben lévőket, ide nektek.....



Ő volt....


2011. november 13., vasárnap

MANDULÁS KÖRTE PITE














A kertünk legfinomabb őszi gyümölcse, ez a csodás körte. Alig vártam, hogy megérjen és megörvendeztessen minket a finom, édes ízével. Nem sok van belőle, úgy hogy csínján kell bánni velük. Vagy a fáról frissen leszakítva, vagy ilyen illatos, fűszeres piteként megsütve fogyasztjuk el. Nagyon finom, igazi délutáni sütemény, egy csésze tea mellé...




Hozzávalók: 3 körte, 6 dl víz, 15 dkg cukor, fahéj, szegfűszeg, 1 citrom. Tészta: 25 dkg liszt, 3 dkg cukor, csipet só, 13 dkg vaj, 1 tojás, reszelt citromhéj. Töltelék: 12 dkg vaj, 8 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, 2 tojás, 15 dkg darált mandula, csipet só.


Először a körtéket készítjük el. Meghámozzuk őket, hosszában félbe vágjuk, majd karalábé-vájóval kiszedjük a magházukat. 




A felezett körtéket citrommal átdörzsöljük, majd kisebb lábosba tesszük. Ráöntjük a vizet, hozzáadjuk a cukrot, a kinyomott citrom levét és a fűszereket. Felforraljuk. Forrástól számítva, lassú tűzön, 20 perc alatt megpároljuk. A levében hagyjuk kihűlni. Érdemes előző este megfőzni, így nem kell várni, hogy kihűljön. Ha kihűlt, lecsöpögtetjük, törlőkendőre tesszük és felesleges vizet leitatjuk róla. Éles késsel beirdaljuk a körték tetejét. Ezután összegyúrjuk a tészta hozzávalóit, majd letakarva, fél órára a hűtőbe tesszük pihenni.




Összeállítjuk a krémet. A kétféle cukrot habosra keverjük a vajjal, hozzáadjuk a csipet sót és a tojásokat, majd azzal is jól elkeverjük. A végén hozzászórjuk a darált mandulát is. Krémet keverünk belőle. A tésztát lisztezett alapon vékonyra nyújtjuk. Kivajazunk és lisztel meghintünk egy kerek pite formát, bele simítjuk a tésztát, majd a széleit levágjuk. Villával megszurkáljuk, és 165 C-on 15 perc alatt elősütjük a tészta alapot.





 
Mikor félig megsült, akkor rákenjük a mandulás krémet, bele ültetjük a krémbe a fél körtéket, kissé belenyomjuk, majd vissza tesszük a sütőbe sülni. 




Kb. 40-45 perc alatt készre sütjük a pitét. Langyosra hűtjük, majd porcukorral meghintve tálaljuk.







ILLÉSKRISZ KONYHÁJA

2011. október 27., csütörtök

KARAMELLÁS KEKSZPITE













Néha házi áldás, egy sütés nélküli sütemény...Pont mint ez. Az alapanyagokat nézve is egy pofon egyszerű krémes nyalánkság.  Még egy magát, "egyáltalán nem vagyok konyhatündér" -nek nevező egyén is könnyedén elkészítheti. A fiam pedig, kiváltképp ezekért a kekszes édességekért van oda teljesen. Egy hibája van, pihentetni kell egy éjszakát, hogy jól megpuhuljon...


Hozzávalók: 1 csomag / kb. 400 gr. / vajas keksz, 2 csomag karamellás pudingpor, 7 dl tej, 7 evőkanál cukor, 2.5 dl tejszín, kakaópor a szóráshoz.


Először a cukrot karamellizáljuk, hogy szép arany színe legyen. A tejből 2 dl kimérünk, majd elkeverjük benne a pudingport. A maradék tejet ráöntjük a forró karamellre és lassú tűzön addig kevergetjük, míg teljesen feloldódik benne az égetett cukor. Mikor felolvadt, hozzáöntjük a pudingporos tejet. Állandóan kevergetve, sűrű krémet főzünk belőle. Kissé kihűtjük. Ezután a kekszekkel kibélelünk egy kb. 15x20 cm-es kisebb tepsit és elkezdjük a rétegezést. A kekszre rásimítjuk az 1/3 krémet, kirakjuk  keksszel a tetejét, majd még így teszünk 3 sorral. A sütemény tetejére befejezésül, ismét egy sor keksz kerül.








Fóliával letakarjuk a süteményt, majd egy éjszakára a hűtőbe tesszük pihenni. Másnap a keményre felvert tejszínnel megkenjük a sütemény tetejét, kakaóporral feldíszítjük és kockára felvágva tálaljuk.





2011. október 21., péntek

BIRSALMASAJT











Van a kertünkben, egy birsalmafa, ami minden évben szépen terem. Kicsit öregecske már, de azért van rajta termés. Mikor megértek rajta a szép sárga pelyhes gyümölcsök, anyukám mindig készített nekünk birsalmasajtot. A legjobban apu szerette, esténként ott majszoltuk a frissen vágott szeleteket a vacsora után. Igazi téli csemege volt. Hogy őrizzem a hagyományt, én is neki álltam a főzésének. Sosem készítettem még, úgy hogy új voltam a pályán...A Főorvos asszony Évike, szépen elmondta sorban, hogy mit csináljak. Szó szerint követtem az instrukciókat és lám, tökéletesre sikeredett. Egyébként semmi varázslat nincs a dologban, minden fakszni nélkül is készíthetünk magunknak birsalmasajtot.



Hozzávalók: szép, hibátlan, fényes birsalma, cukor, 1 citrom leve.






A birsalmákat alaposan megmossuk, négybe vágjuk, majd magházát kivágjuk és egy lábosba rakosgatjuk a gerezdeket. Egy korty vizet aláöntünk, fedővel lefedjük, és nagyon lassú tűzön, néha megkevergetve, teljesen puhára pároljuk a gyümölcshúst. Mikor már annyira megfőtt, szinte szétesett az egész, akkor egy másik lábosba átszedve, lemérjük a gyümölcshús tiszta súlyát. Ugyan annyi cukrot hozzákeverünk, majd mikor a cukor elolvadt benne, botmixerrel pürésítjük az egészet. Hozzáadjuk a citrom levét, és kb. 10-15 percig még együtt főzzük a pürét. Nagyon vigyázzunk, mert ahogy fő, folyamatosan pöfög, és "köpködi" a gyümölcspürét fölfelé. Én nagyon féltem, hogy megégetem magam, ezért rátettem a fedőt, és néha támadóállásba lendülve, kavartam rajta egyet. Irtó mókásan nézhettem ki, de nem volt kedvem megégetni magam...Mikor készen lett, akkor fóliával kibéleltem pár hosszúkás formát vagy tányért, és kiadagoltam a tálakba a pürét. Felrakosgattam őket a szekrény tetejére és két nap múlva meglestem, hogyan is állnak a sajtjaim. A tetejük szépen megkötött, így mindegyiket meg tudtam fordítani, hogy a másik oldaluk és szépen kiszáradjon. Ezután fóliába csomagoltam őket, hogy ne száradjanak nagyon ki, és felraktam őket a kamra polcra. Ha véletlenül nem lesz itthon éppen valami nassolni való, és édességhiányban fogunk szenvedni, csak leveszek a polcról egy sajtot, szelek belőle pár katonát és máris csillapíthattuk az olthatatlan vágyunkat a szénhidrát után...





2011. október 19., szerda

KATICABOGÁR ZSELYKÉNEK...












Csöppnyi torta, egy csöppnyi kicsi lánynak, Zselykének...Egy édes, kétéves kicsi tündérkének sütöttem a Születésnapjára, ezt a pici Katicát. Nem is tudom elmondani, hogy micsoda örömet okoztam neki, a meglepi tortával. Mikor meglátta, nagyra nyitotta a kék szemecskéjét és összecsapta a kezét. Szinte ujjongott örömében. Hozta-vitte, ide-oda teszegette a Katicát nagy lelkesedéssel. Mi meg attól féltünk,  nehogy a szőnyegre "repüljön" a piros pöttyös bogárka...Nagyon cuki volt! Nem kellett messzire vinni a tortácskát, mert egy utcában lakunk velük. Nem is olyan régen, most nyáron ismerkedtünk össze Zselykével és anyukájával Zsuzsival. A mama pedig, Krajnyák Zsuzsanna, a híres sportolónő, a vívás nagymestere. Éppen most lett Világbajnok Catania-ban, Olaszországban. Nagyon büszke vagyok rá, és örülök, hogy megismerkedhettem velük. Fantasztikus egyéniség, csodálatra méltó személyiség. Életemben először, közelről láttam egy igazi arany érmet, és a kezemben is tarthattam...Hatalmas munka és kitartás van egy ilyen csodaszép medalionban. Még egyszer minden elismerésem és gratulációm Zsuzsinak a szép szereplésért!! És most jöjjön pár kép, a kis ünnepeltről...


Zselyke és a Katica...



Ide szúrom a gyertyát..



Zselyke és Zsuzsi...



Egy puszit a Katicának...



És a szépen csillogó Érmek...



Egy győzelem után...




Zselyke, Zsuzsi és Krisztike...




2011. október 18., kedd

CHERRY KOCKA










Rengeteg meggyet tettem el a nyáron, úgy hogy szerintem eljött az ideje, hogy egy zacskót felhasználjak belőle. Kicsit legalább visszajön a nyár íze...Mára megígértem a fiamnak, hogy sütök belőle valami nagyon finom, krémes, amolyan "nyammos" süteményt...Így is történt... Alig, hogy készen lettem a sütivel, a fiam már ott nyitogatta a hűtő ajtaját..Hiába mondtam neki, hogy sicc onnét, mert dermednie kell még, nem értett a jó szóból...Kénytelen voltam idő előtt előszedni a frigó mélyéről a tepsit. Ezért lett olyan "maszatolós" a szelet...Persze nála ez nem lényeg, két falatra lenyelte..Utána, én is... :o)))


Hozzávalók a piskótához: 6 tojás, 15 dkg cukor, 3 dkg keserű kakaópor, 18 dkg liszt, 3 kanál víz, 3 kanál olaj,1/2 sütőpor.


A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket kemény habbá verjük egy csipet sóval. A sárgájákat pedig fehéredésig keverjük a cukorral. Ezután hozzáadjuk a vizet és az olajat, majd ezzel is elkeverjük. Ezután jöhet bele a liszt, a kakaópor és a sütőpor. Ezzel is simára dolgozzuk. A végén lazán beleforgatjuk a tojáshabot. Sütőpapírral bélelt, kb. 30x40 cm-es tepsibe simítjuk a masszát, majd előmelegített sütőben, 170 C-on, 15-20 perc alatt készre sütjük a kakaós piskótát. Kihűtjük és keresztben félbe vágjuk a tésztát.

1: Töltelék: 45 dkg magozott meggy, 3-4 evőkanál cukor, 2 evőkanál étkezési keményítő, egy korty rum, 1 vaníliás cukor.

A meggyet kevés vízzel felfőzzük, ízesítjük a kétféle cukorral, majd a kevés vízben elkevert keményítővel besűrítjük. Teljesen kihűtjük a meggyes krémet. 

2. Töltelék: 2.5 dl tejszín.

A tejszínt kemény habbá felverjük. Majd összeállítjuk a süteményt. Az alsó piskótára kenjük a fele tejszínt, erre rakjuk a fele mennyiségű zselés meggyet, majd ráhelyezzük a sütemény tetejére a másik piskóta lapot is. Megkenjük a felső piskótát a megmaradt zselés meggyel, majd rákenjük a megmaradt tejszínhabot. Csokoládé reszelékkel díszítjük a süteményt, majd hűtőbe tesszük dermedni 3-4 órára. Kockára felvágva tálaljuk.







2011. október 9., vasárnap

CSÍKOS KALÁCS









Nagyon régen nem sütöttem meg ezt a kalácsot, pedig egyáltalán nem macerás. Éppen tegnap reggel juttatta az eszembe az én párom, " Nem sütnél, olyan izés kalácsot?" Egyből tudtam mire gondol...Hát hogy a viharba ne! Mivel későn keltek, így tízóraira éppen elkészült. Úgy belakmároztak belőle vajjal és forró kakaóval, hogy az ebéd hiába várt, a bableves ott figyelt a kuktában, dolgavégezetlenül...


Hozzávalók 2 kisebb kalácshoz: 50 dkg finom liszt, 10 dkg rétes liszt, 3 dl langyos tej, 1/2 kocka friss élesztő, 3 evőkanál cukor, 1 mokkáskanál só, 2evőkanál vaj, 1 tojás, 3 evőkanál kakaópor, 1 tojás sárgája a kenéshez.


Az élesztőt egy kevés langyos cukros tejben felfuttatjuk. Közben a kétféle lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a maradék tejet, a tojást, a cukrot, a sót, a vajat és a végén a felfutott élesztőt. Géppel vagy kézzel, alaposan kidagasztjuk. Akkor jó a tészta, ha elválik az edény falától vagy a kezünktől. Ezután a tésztát elfelezzük, és az egyik felébe bele keverjük a vízzel kikevert kakaóport. A kétféle tésztát letakarjuk, majd meleg helyen kétszeresére kelesztjük. Ezután lisztezett lapra borítjuk a tésztákat, mindkettőt elfelezzük és 4 téglalapot nyújtunk belőlük. 





Alulra tesszük a világos lapot, és rátesszük a kakaósat. Szorosan feltekerjük a tésztát, majd a roládokat két beolajozott püspökkenyér formába tesszük. 




Letakarjuk a formákat és még fél órát pihentetjük a tésztát. Mikor ismét megkeltek a kalácsok, akkor tojás sárgájával lekenjük őket, és előmelegített sütőben, 165 C-on, kb. 30-40 perc alatt készre sütjük.










2011. október 3., hétfő

DIÓS JO-JÓ











Vasárnap délután, amikor már elég sokat pihentem / talán egy film erejéig....:o)))  /, kedvem lett megsütni ezt a finom tea süteményt. Volt hozzá itthon mindenféle alkotó elem, így gyorsan össze állítottam. Nem sok macera volt vele, egy jó zene mellett, pikk-pakk meg is volt. Tényleg finom, porhanyós sütemény, főleg ha még meg is van bolondítva, egy finom csokoládé krémmel. Persze, ha nem akarunk a krémmel kenceficézni, akkor is finom, csak úgy pőrén, egyszerűen, mert a külsején megpirult dió, maga a csábítás...


Hozzávalók: 35 dkg liszt, 8 dkg zsír, 12 dkg vaj, 15 dkg cukor, 1 tojás, 2 tojás sárgája, 1 cs. vaníliás cukor, egy csipet só, 1 korty rum, 1/2 Bio citrom reszelt héja, 1 evőkanál tej. Tetejére: 2 tojás fehérje, 20 dkg darált dió. Töltelék: csokoládé krém, vagy lekvár.
Csokoládé krém: 100 ml tejszín, 10 dkg étcsoki
A tejszínt felmelegítjük a csokoládéval. Mikor elolvadt teljesen a csoki, kihűtjük a krémet, hűtőben megdermesztjük, majd habverővel kemyény krémet keverünk belőle. Ezzel töltjük meg a diós kekszeket.


A hozzávalókat összegyúrjuk, majd egy órára a hűtőbe tesszük dermedni. Ezután vizes kézzel, cseresznye nagyságú golyókat formázunk a tésztából. Mikor elkészültek, akkor megforgatjuk a golyóbisokat a tojás fehérjékben, és meghempergetjük őket a darált dióban.









Sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk a diós golyókat, majd előmelegített sütőben, 180 C-on, kb.15-18 perc alatt készre sütjük a süteményeket. Mikor kezd a dió a tetején megpirulni, akkor már biztosan átsült a sütemény. Rácsra téve, kihűtjük, majd tetszés szerinti krémmel, vagy lekvárrar, kettőt-kettőt összeragsztunk.




Net.



ILLÉSKRISZ KONYHÁJA



2011. szeptember 25., vasárnap

CSOKIBAN TOCSOGÓ MÁKOS













Ma, a családdal ültük meg a lánykám szülinapját, és költöttünk el, egy finom ebédet. Az egész hétvégém a főzésről szólt, mert szombaton szüreti batyus bálon voltunk, ma meg a családra készültem. Most csak a desszertet hoztam megmutatni, ami két recept egybeolvadásából lett. Egyrészről a híres bögrés-mákos süti, másrészről pedig a házi csokoládé puding receptjéből... Nagyon finom, igazi csokiban tocsogós édesség volt.


Hozzávalók  süteményhez: 1 bögre / 3 dl. / darált mák - liszt - cukor - tej, 2 tojás, 10 dkg vaj, 1/2 sütőpor, csipet só és fahéj. A puding receptje pedig ITT olvasható.



A száraz hozzávalókat egy tálba öntjük, hozzáadjuk a tejet a vajat és a tojást. Alaposan kikeverjük a masszát, majd egy kb. 20x30 cm-es, sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a tésztát. Előmelegített sütőben, 165 C-on, 25-30 perc alatt, tűpróbáig sütjük. Kihűtjük és a tésztát felkockázzuk. Míg sül a sütemény, addig a pudingot megfőzzük és kihűtjük. Ha netán a puding sűrűbb lenne a kelleténél, akkor tejjel hígítsunk rajta egy kicsit. A mákos kockát leöntjük a csokoládé pudinggal, majd tejszínhabbal díszítve tálaljuk. Mennyei desszert!