"A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled születik. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt."

Gundel Károly

2025. október 19., vasárnap

~ HÚSGOLYÓ VADÁSZ MÓDRA ~

 
















Szeretem az egyszerű, de mégis nagyon pikáns húsos ételeket. Muszáj néha elrugaszkodni a pörkölt és a panírozott húsok világából. Pár húsgolyós ételt receptjét már megírtam itt a blogomba és íme, itt a következő. Nagyon hasonlít a hentes tokányhoz az íze, csak ebben van csiperke gomba is. Kivételesen pulyka darálthúsból készült, amit igen ritkán vásárolok. De finom volt és egyáltalán nem lehetett kiérezni belőle, hogy szárnyashússal készült. A füstölt szalonna, a fokhagyma, és a mustár igazán különleges ízt adott hozzá. A kanállal szaggatott nokedli, pedig kötelező volt hozzá. Kóstold meg, ízleni fog!


Hozzávalók 4 személyre: 500 gr. darált pulyka színhús, 3 kanál zsemlemorzsa, 2-3 kanál fehérbor, 1 kanál liszt, 300 gr. csiperke gomba, 150 gr. húsos bacon szalonna, 50 gr. füsölt szalonna, 2 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 csemege vagy kovászos uborka, 1 kanál zsír, 1-1 kanál sűrített paradicsom és mustár, ízlész szerint só, fekete bors, 1 kis csokor petrezselyemzöld. Tálaláshoz: galuska, vágott petrezselyemzöld.


A gombócokhoz a darált hús egy tálba tesszük, majd hozzáadjuk a bort, a zsemlemorzsát, a vágott petrezselyem felét, 1 gerezd reszelt fokhagymát, 1 kis fej aprított vöröshagymát, ízlés szerint sót és őrölt feketeborsot. Alaposan összekeverjük, majd vizes kézzel diónyi gombócokat készítünk a masszából. Egy serpenyőben a zsírt felforrósítjuk, majd a húsgombócok minden oldalát lepirítjuk benne. Mikor megpirultak, egy tálra kiszedjük őket. A visszamaradt zsiradékban elkezdjük kisütni a nagyon apró kockákra felvágott füstölt szalonnát, majd hozzáadjuk a felkockázott hagymát, fokhagymát és sütjük tovább, néha megkevergetve. Közben felcsíkozzuk a húsos bacon szalonnát, a gombát, majd a sülő hagymához adjuk. Sózzuk, borsozzuk, belekeverjük a sűrített paradicsompürét, a mustárt és egy korty fehérbort. Liszttel meghintjük, átkeverjük és beletesszük a raguba a húsgolyókat és a csíkra vágott uborkákat is. Egy fél pohár vizet aláöntünk, átkeverjük és lefedve fél óra alatt készre pároljuk az egészet. A végén rászórjuk a vágott petrezselyemzöldet. Kanalas galuskával forrón tálaljuk.








2025. október 12., vasárnap

~ JAMBURGER ~

 




















Évekkel ezelőtt vettem apró tortakarikákat, amiket ez idáig még nem használtam. Gondoltam, hogy ma reggelire buktát sütök. Kicsit eltérő módon, belepakoltam a töltött tésztagombócokat ezekbe a karikákba. Amúgy megjegyzem, hamburger zsemléket sütött benne egyszer valaki, innen ugrott be az ötlet. Buktának is tökéletes lett, így lett a neve Jamburger... Kicsit vicces. A bukták sűrű, házi, szilvalekvárral lettek megtöltve. Nagyon finom volt!


Hozzávalók 6 nagyobb buktához: 300 gr. liszt, 10 gr. tejpor, 40 gr. tejszín, 100 ml tej, 1 tojás, 1 csipet só, 6 gr. friss élesztő, 30 gr. cukor, 20 gr. vaj. Továbbá: 6 teáskanál sűrű szilvalekvár.Tálaláshoz: porcukor.


Az élesztőt a langyos tejben egy csipet cukorral felfuttatjuk. A lisztet tálba szitáljuk, belekeverjük a sót, a cukrot, a tejport. Mikor az élesztős tej felfutott, azt is a liszthez adjuk a tojással, a tejszínnel együtt. Sima tésztát dagasztunk beleőle és a végén beledolgozzuk a puha vajat is. Liszttel meghintve és letakarva, 1 óra alatt a duplájára kelesztjük a tésztát. Mikor megkelt, lisztezett lapon elosztjuk 6 egyenlő részre. 




Tenyérrel egy kissé szétnyomjuk a tésztadarabokat, majd mindegyik közepére teszünk egy-egy kanállal a sűrű lekvárból. A csücsköket összefogjuk és szép kerek gombócokat készítünk belőlük.




A kész buktákat egy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a tortakarikák közepére.




Kevés liszttel meghintjük a bukták tetejét, majd egy éles pengével tetszés szerint megvágjuk a tetejüket. 1/2 órát letakarva még megkelesztjük őket újra. Előmelegített sütőben, 180 C°-fokon, kb. 25 perc alatt szép világosra megsütjük a buktákat. Porcukorral meghintve, langyosan tálaljuk.








2025. október 6., hétfő

~ HÁZI SZÉLESMETÉLT KÉKSAJTMÁRTÁSSAL BACON ROPOGÓSSAL ~

 

 















 Amikor időm engedi, a tésztákat frissen készítem házi tojásból. Mióta kaptam egy tésztanyújtó adaptert a KitchenAid masinámhoz, azóta nem kérdés a tésztanyújtás. Pillanatok alatt ki lehet vele baromi vékonyra nyújtani a tésztát, utána pedig tetszőlege formára megvágni. Nyilván csiga, cső és csavart tésztát nem tudok, de cérnametélt, keskeny metélt, széles metélt, kis kocka, nagy kocka, lasagna lapok, csusza tészta az megy bármikor. Ehhez az igazán pikáns tésztaételhez is magam gyártottam le a csíkokat, megspékelve egy kevés sütőtök pürével. Szóval, ha akarsz egy igazán jót enni, ezt feltétlen kóstolt meg. 

 

Hozzávalók a friss tésztához: 300 gr. liszt, 2 nagyobb tojás, 2 evőkanál sütőtök püré, 1 csipet só, vagy 500 gr. kész széles metélt. Továbbá: 300 gr. húsos, nyers bacon szalonna, 300 gr. penészes kéksajt, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 50 gr. Pecorino vagy Parmezán sajt, 150 ml. főzőtejszín, 1/2 csokor vágott petrezselyemzöld, ízlés szerint só, őrölt fekete bors. 

 

A tésztához a lisztet tálba mérjük, majd hozzáadjuk a tojásokat, a pürét és a sót. Kemény tésztát gyúrunk belőle, majd lábossal letakarva 30 percig pihentetjük. Mikor pihent a tészta, akkor vagy géppel vagy kézzel nagyon vékonyra kinyújtjuk és tetszőleges vastagságú metéltre felvágjuk. Közben lisztezzük, hogy ne ragadjanak össze a tésztaszálak. A bacon szalonnát vékonyan felcsíkozzuk és egy serpenyőben ropogósra kisütjük. A zsiradékból kivesszük a sült bacont és félre tesszük. A hagymát és a fokhagymát apró kockákra felvágjuk és visszamaradt zsiradékon lesütjük. Ez után mehetnek bele a sajtok, a tejszín, só, bors és a fele mennyiségű vágott petrezselyemzöld. Krémes mártássá főzzük az egészet. Melegen tartjuk. A tésztát bő, sós vízben al"dente megfőzzük. Ha megfőtt a tészta, akkor egyenesen mehet a sajtmártásba. Kevés főzővízzel lazítjuk a mártást és alaposan összeforgatjuk benne a tésztát. Tálaláskor rászórjuk a tésztára a bacon ropogóst, a maradék petrezselyemzöldet. Kevés reszelt parmezánnal forrón tálaljuk. 

 







2025. szeptember 21., vasárnap

~ HÁZI TÚRÓS TÁSKA ~

 
















Már nagyon régen sütöttem péksüteményt. Vagy nem volt rá időm, vagy nagyon meleg volt. Az tény és való, hogy ma sem volt hideg, de ez már azért egy kellemes őszi meleg volt, ami abszolút viselhető lett. A kérdés reggel, hogy mit süssek, az volt a válasz, hogy túrósat... Mivel túrósbatyu még nincs a blogon, hát nem volt kérdés. Finom, puha kelt tészta és a habos, krémes túró nagyon finom lett. Ebből a receptből 9 darab lesz, ha többet szeretnél, meg kell duplázni a mennyiségeket. 


Hozzávalók: 300 gr. liszt, 1.5 evőkanál cukor, 1/2 mokkáskanál só, 1/3 kocka friss élesztő, 150 ml. langyos tej, 1 tojás felverve / fele a tésztába, fele a lekenéshez /, 40 gr. olvasztott vaj. Töltelék: 250 gr. túró, 1 evőkanál gríz, 3 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1/2 citrom reszelt héja, 1 tojás, 1 csipet só. Tálaláshoz: porcukor.


A tejben elkeverjük az élesztőt, hozzáadunk egy csipet cukrot, elkeverjük, majd letakarjuk, hogy felfusson. A lisztet egy tálba szitáljuk, majd belekeverjük a cukrot és a sót, a felfutott élesztőt, a fele felvert tojást és az olvasztott vajat. Sima, hólyagos tésztát gyúrunk belőle. Mikor szép rugalmas, sima a tészta, akkor egy liszttel meghntett tálba tesszük, letakarjuk és kb. egy óra alatt a duplájára kelesztjük. 




Mikor megkelt, lisztezett lapra bortjuk és kinyújtjuk kb. 30 x 30 cm-es lappra. Kilenc egyenlő kockára vágjuk fel. A töltelékhez a túrót tálba tesszük, majd hozzáadjuk a cukrokat, a sót, a citrom reszlelt héját, a tojás sárgáját, a felvert habját és a búzadarát. Laza krémet keverünk beéőle. A kész túrókrémet elosztjuk a tésztakockák közepére.




A tésztakockák csücskeit középen összecsippentjük és egyet csavarunk rajta.
20 percre letakarjuk a túrósbatyukat, hogy egy kissé megkeljenek. A megmaradt fél felvert tojással lekenjük a batyuk tetejét. Előmelegített sütőben, 180 C°-fokon szép pirosra megsütjük őket.







2025. augusztus 31., vasárnap

~ EXTRA ROPOGÓS CUKKINI TALLÉR ~

 
















Mostanában valahogy kevesebb húst eszünk. Gondolom mert nyár van és rengeteg a friss zöldség. Most van szezonja a tökféléknek, azon belül a cukkininek. Én nagyon kedvelem ezt a zöldséget. Levesnek, töltve, főzeléknek, ragunak, bárhogy. De legjobban bundázva és ropogósra kisütve. Képes vagyok köret nélkül megenni egyedül egy tál frissen sült cukkinit. Hogy egy kissé könnyebbé tegyem, nem olajban sütöttem meg, hanem sütőben. Így is baromi finom lett, kevés olajjal csak átkenve. Ha szereted, próbáld ki. Egyszerű és finom.


Hozzávalók 4 személyre: 2 zsenge közepes cukkini, liszt, tojás, pankó morzsa a panírozáshoz, 50 gr. reszelt parmezán vagy Trappista sajt, só, bors. Tálaláshoz: fokhagymás tartár mártás, párolt rizs.


A cukkiniket megmossuk és szárazra töröljük. Végeit levágjuk és ujjnyi vastag karikákra felvágjuk. Sózzuk, borsozzuk és 10 percig állni hagyjuk. A felesleges nedvességet ez után leitatjuk róluk egy papír törlővel, majd szokásos módon, panírozzuk úgy, hogy a pankómorzsába belekeverjük a reszelt sajtot. Egy nagyobb tepsibe sütőpapírt fektetünk, amit vékonyan beolajozunk. Erre rakosgatjuk le a panírozott cukkini karikákat. Tetejüket olajos ecsettel végig kenjük, majd mehet a tepsi az előmeleígített, 220 C°-fokos sütőbe sülni. Mikor piros, ropogós a cukkini, egyszer fordítunk rajtuk és a másik felét is ropogósra sütjük. Frissen tálaljuk a mártással és a párolt rizzsel.