Amióta a "sarki fűszeresnél" / közértben / kapni lehet ilyen vágott zsemléket, azóta az a kedvencünk. Jobban szeretem mint a sima zsemlét, mert azok mostanában igen érdekesek. Szépek, ropogósak, de mikor az ember megnyomja őket, hopp beszakadnak és szinte nincs is belsejük. A császár zsemle viszont más. Főleg, ha az ember otthon süti. Össze sem lehet hasonlítani még a jobb boltival sem... Nem olyan ropogós a külseje, viszont finomabb, tömörebb a belseje. Szóval remek. Reggelire ettük vajjal, friss sonkával és sajttal. Egy pohár narancslével jó kezdése lett a napnak...
Hozzávalók 10 kisebb zsemléhez: 40 dkg átszitált liszt, 1/3 kocka friss élesztő, 0.5 dl langyos tej, 150 ml. meleg víz, 1 mokkáskanál só, 2 kávéskanál cukor, 3 dkg puha tea vaj.
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos tejben, majd a vaj kivételével a többi adalékkal együtt, kelt tésztát dagasztunk. A végén hozzádagasztjuk a vajat is. Akkor jó ha a tésztánk fényes és rugalmas. Letakarva, meleg helyen, 1 órát kelesztjük, hogy a duplájára nőjön. Mikor megkelt a tészta, akkor lisztezett felületre borítjuk, lazán átgyúrjuk és elosztjuk 10 darabra. Ha nagyobb zsemléket szeretnénk, akkor elég ha 8 részre osztjuk el a tésztát. Finoman gombócokat pödrünk a tésztából.
Mikor készen van az összes zsemle, akkor evőkanál segítségével 6 mélyedést vájunk minden zsemle tetejére. Így lesz szép vágott a tetejük.
A zsemléket sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, egymástól távolabbra és letakarva még pihentetjük őket egy jó 1/2 órát. Mikor keltek ismét egy kicsit, akkor liszttel meghintjük a tetejüket, és előmelegített sütőbe rakjuk. 180 C-on, kb. 20-25 perc alatt halvány pirosra kisütjük a zsemléket.
Illéskrisz Konyhája
Nagyon szépek lettek! :)
VálaszTörlésSzebb mint a sarki fűszeresnél, ebben biztos vagyok és minden más eddig látott példánynál. Vittem is a receptet! :)
VálaszTörlésAzt tudtad, hogy az "eredeti" császárzsemlét nem bevágják, hanem így hajtogatják?
VálaszTörléshttp://www.ploetzblog.de/2011/12/08/wiener-kaisersemmel/
http://www.ploetzblog.de/wp-content/uploads/2011/12/111106_04.jpg
Limara meg így csinálja:
http://www.limarapeksege.hu/2010/04/csaszarzsemle-reggelire.html
Jól el lehet vele szórakozni.... :-D
Egyébként a múltkor Bécsben láttam ötágú császárzsemlebevágó kütyüt. :-D
http://www.mcc-shop.com/Kaisersemmel-Marker-plastic-handle-70-mm/en
Hiánypótló, százötvenhetedik "nélkülözhetetlen" kütyü a konyhába.... :-)
Igen, tudtam, de nekem így jobban tetszik. :o)Láttam én is azt a kütyüt, lehet is kapni azt hiszem 790,-Ft. De szerintem a kanál is tud olyan szép mintát rá nyomni... Köszi!
TörlésA mifelénk kapható császárzsemlének édes a tésztája, ezért nem szeretem, szerintem nem megy a sós felvágottakhoz, de a tiéd nagyon KIRÁLY! Akarom mondani: Császár.
VálaszTörlésSzuperek lettek!! Ez a " mintázás" nekem is jobban bejön mint a csavargatós! :)
VálaszTörlésGyönyörűek lettek Kriszti!! Gondolom nagyon finomak voltak, gyorsan elfogytak.
VálaszTörlésKöszönöm a receptet,most sültek ki a zsömlék.
VálaszTörlésNagyon szívesen! Örülök, hogy kipróbáltad! :o)
TörlésNagyon szépek, perfekt és finomak a Császár...nálunk Kaiser zsemlének hivják! Nekem nagyon izlenek, én még nem sütöttem házilag, de finomakat árulnak a szupermarket pékségében, de házilag még finomabb, az biztos!
VálaszTörlésGyönyörűek, nagyon-nagyon guszták! :) Mi is szeretjük a "bolti" császárzsemlét, most már itthon is el fogom készíteni a recepted alapján! :)
VálaszTörlésNagyon kis helyesek lettek a zsemlék. Szerintem is mindegy mivel vágja meg az ember, még akár az éles kés is jó erre. A lényeg, amit most tanultam, hogy sűrű maradjon a zsemle tésztája, fejjel lefelé kell az alaposan belisztezett tepsin keleszteni és csak sütés előtt közvetlen átfordítani a sütőlemezre. Mire nem jó, ha az ember pékeknek tolmácsol! ;-)
VálaszTörlésSzia Kriszta! Holnap megsütöm!
VálaszTörlés